Johannes Kepler

15. březen 2009

V sobotu 7. března se vydal na svou vesmírnou pouť kosmický dalekohled, který bude z heliocentrické dráhy hledat a sledovat exoplanety. Jméno této misi přes propast věků propůjčil německý hvězdář Johannes Kepler.

Kepler působil počátkem 17. století řadu let v Praze jako dvorní astronom císaře Rudolfa II. Právě u nás před 400 lety zveřejnil své vrcholné dílo Astronomia Nova (Nová astronomie), ve kterém nastínil dva ze svých tří nebeských zákonů. První - planety se pohybují kolem Slunce po eliptických dráhách, přičemž Slunce je ve společném ohnisku. A druhý - průvodič, tedy spojnice planety a Slunce, opíše za stejný čas stejně velké plochy. Později je Kepler doplnil třetím zákonem, který vyjadřuje vztah mezi oběžnou dobou planety a velkou poloosou její dráhy.
Méně se ví, že učený muž v té době podnikl také výpravu na Měsíc. Tedy ve své fantazii, kterou na přání tajného císařského rady zachytil v literární podobě pod názvem Sen, aneb lunární astronomie. Popisuje v ní, kterak Durakotus (v této postavě se skrývá sám Kepler) vstupuje na Levánii, vlastně na Měsíc, a jak jako Levan odtud pozoruje Volvu, tedy Zemi a Sluneční soustavu. Půvabná Keplerova, dnes bychom řekli, science fiction.
Keplerovo vědecké dílo našlo uplatnění v následujících letech při výpočtech drah "starých" i nově objevených planet Sluneční soustavy, ale především ve století kosmonautiky, tedy ve 20.století. Jeho proslulé zákony se uplatní i nyní, třeba právě při výzkumu exoplanet družicí, která nese hvězdářovo jméno. Letošní rok je i díky němu Mezinárodním rokem astronomie. Připomíná se jednak 400. výročí prvního pozorování oblohy dalekohledem, o které se roku 1609 postaral Ital Galileo Galilei, ale stejné výročí má také už zmíněná Keplerova práce Astronomia Nova. Nás může těšit také to, že v Praze má být otevřeno Keplerovo muzeum a astronomové z celého světa k nám zamíří na mezinárodní konferenci.

Pravidelná rubrika Mýty, domněnky, objevy a omyly astronomie se vysílá v rámci každého třetího Planetária v měsíci.

autor: Miroslav Zimmer
Spustit audio