Jirkov odkoupil budovu bývalé synagogy. Chce v ní připomínat minulost tamních Židů

8. červenec 2016
Informace ze severu Čech , Informace ze severu Čech
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Bývalá synagoga doposud sloužila jako sběrna surovin

Jirkov na Chomutovsku odkoupil od soukromého vlastníka budovu bývalé synagogy. Teď je v ní sběrna surovin. V budoucnu chce město historickou budovu opravit a mimo jiné v ní připomenout minulost Židů v Jirkově. Pomoci by měla i Židovská obec Teplice.

„Holt na nás ušili boudu,“ myslí si o záměru Jirkova opravit historickou budovu synagogy Václav Patera. Sedí na zídce před sběrnou a uvažuje, kam bude v dohledné době kovový odpad odvážet.

Jitka Řeháková z odboru nemovitostí radnice v Jirkově, která se přišla na historickou budovu podívat, má jiné starosti.

„Budova by se mohla využívat pro koncerty nebo různá setkávání. Hlavně je tady velký pozemek a kolem něj dokola jsou pozemky města, takže by bylo hezké to propojit. Tam dozadu je dětské hřiště, to bychom mohli celé oplotit, aby bylo chráněno a využívali ho rodiče s dětmi tady z těch paneláků. Rádi bychom se spojili se židovskou obcí a domluvili se, jestli by se tady dal udělat památník,“ uvažuje nahlas Řeháková.

Židovská obec Teplice s obnovou židovské památky ráda pomůže. Podle jejího předsedy Oldřicha Látala sama o bývalou synagogu kdysi usilovala.

Budova bývalé synagogy v Jirkově

„Už dřív židovská obec Teplice s bývalým majitelem této památky komunikovala, ale majitel sběrných surovin nechtěl komunikovat. Takže jsme rádi, že zastupitelstvo města Jirkova přistoupilo k tomu řešení, že ten objekt chce koupit.“

Město chce budově bývalé synagogy vrátit původní vzhled

Budova synagogy přežila druhou světovou válku jen díky tomu, že už před válkou ji židé přestali jako synagogu využívat a proměnila se na sklad. Po válce fungovala, až na menší přestávky, jako sběrna surovin. Současný majitel opravil střechu, město musí opravit komíny a okna.

Další práce budou podle Jitky Řehákové v interiéru: „Celé to patro, je tam podlaha, která tam původně nepatří. Má tam být jen část. Takže předpokládám, že to, co tam nepatří, se vybourá a nechá se původní vzhled.“

Jirkov zaplatil za bývalou budovu synagogy dva miliony korun. To je o půl milionu víc, než majitel požadoval přes realitní kancelář. Město si navýšením ceny chtělo nákup pojistit, aby bývalou synagogu nezískal jiný zájemce, který by z areálu udělal například autobazar. Kolik ale město zaplatí za obnovu památky, není zatím jasné. Pracovat by se mělo začít už letos.

autor: Jan Beneš
Spustit audio