Jak „zaběhnout“ nové auto?

00706727.jpeg
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy 00706727.jpeg
0:00
/
0:00

Možná jste si právě přivezli zbrusu nové, nablýskané auto z nějakého autosalonu a těšíte se na první kilometry s ním. Nezapomeňte ale na to, že nové auto musíte takzvaně zaběhnout.

Když se potkáte s někým, kdo autům rozumí nebo třeba s automechanikem, určitě se celý večer můžete bavit na téma „jak správně zaběhnout motor". Někdo vám může dokonce poradit jak vyresetovat řídící jednotku u špatně zaběhnutého auta, aby bylo možné ho zajet správně. V praxi ale stačí dodržování několika málo jednoduchých zásad.

Od prvních kilometrů nevyužívejte plný potenciál motoru, nepřetáčejte jej a určitě hned na začátku nezkoušejte, jakou maximální rychlostí dokáže vaše nové auto jet. Nejezděte dlouhou dobu na stejný převodový stupeň, a to bez ohledu na rychlost či zatížení auta. Při jízdě předvídejte situace, ke kterým může dojít a brzděte spíš dřív než na poslední chvíli. Brzdám chvíli trvá, než začnou fungovat na sto procent. Tyto tři jednoduché zásady dodržujte minimálně prvních tisíc kilometrů.

Proč se musí nové auto takzvaně zaběhnout? Jedním z hlavních důvodů je spotřeba. Rozdíl mezi dobře a špatně zajetým autem totiž může být klidně dva litry na sto kilometrů, ale i více. Ojetý vůz už samozřejmě nezajedete tak, jak byste si představovali. Do určité míry je ale možné "převychovat" i auta, která již mají něco za sebou.

Pokud kupujete ojetinu, preventivně vyměňte filtry, svíčky, olej a nechte zkontrolovat rozvody. Na vůz buďte citliví také např. po generální opravě, kdy je motor náchylnější. Když budete dodržovat výše uvedená pravidla, určitě prodloužíte životnost motoru u nových i starých aut.

Prodejci automobilů lákají na spotřebu u některých modelů a tím pádem na výhodnou koupi. Po zajetí ale zjistíte, že reálná se od té tabulkové dost liší, což je v manuálu většinou poznamenáno někde na konci stránky, malým písmem. Když je rozdíl opravdu velký, můžete se dohodnout s prodejcem, třeba na slevě při pravidelném servisu. Zkusit to samozřejmě můžete i u soudu, nezapomeňte ale, že je to nejistý běh na dlouhou trať a budete potřebovat drahé znalecké posudky.