Jací jsou čeští řidiči? Podle BESIP se není čím chlubit

02862774.jpeg

Na českých silnicích číhá na motoristy velké nebezpečí. Mohou za to samotní řidiči, kteří nechtějí respektovat žádná pravidla. Svědčí o tom i velký počet dopravních nehod.

„Čeští řidiči patří mezi ty nejneukázněnější v Evropě. Patří do té nejhorší čtvrtiny evropských řidičů. Mám pocit, že si řada lidí řeší své komplexy tím, že si sedne za volant a řekl bych, že je dnes vlastně hrdinstvím nedodržovat zákony... Ono je to i v jiných oblastech a hodně lidí to dělá i na silnici,“ myslí si Jan Pechout.

Za nejhorší nešvar českých řidičů považuje neukázněnost – zákon pro ně nic neznamená. Řada známých osobností u nás, od zpěváků přes herce po politiky, přiznává, že jezdí (nebo se nechá vozit) rychleji, než to dovoluje zákon a mládež má pak podle něj špatný příklad.

Nejvíc nehod způsobí každý rok mladí řidiči s praxí do dvou let, kteří ještě nemají dost zkušeností a mají přitom potřebu se předvádět. Odhad situace lze ale získat pouze praxí.

Dalšími velkými prohřešky jsou podle Jana Pechouta telefonování při řízení a nepoutání se bezpečnostními pásy. Varuje také před cestami na dovolenou, které jsou náročné na psychiku a mohou se tak stát lidem osudnými. Poslouchejte...