Institut technického vzdělávání vyráží z Litoměřic s mobilními dílnami do škol. Přibližuje žákům krásu práce s nářadím

14. leden 2025

Vyrobit si něco vlastníma rukama má jinou hodnotu než si věc koupit. S tímhle heslem vyrazil litoměřický Institut technického vzdělávání do osmi základních škol v okrese.

Cílem celoročního projektu, financovaného MAP ORP Litoměřice, je žáky často poprvé seznámit s řemeslem nebo nářadím jako je pila, šroubovák nebo pilník. Z mobilních dílen jsou nadšení žáci i učitelé.

„Nikdy jsem nic takového doma nedělal. Teď to takhle piluju, aby to pak bylo rovně a dalo se to slepit,“ popisuje desetiletý Tomáš. Není přitom jediný, kdo v ruce poprvé drží pilku nebo pilník.

„Důležitý je na tu pilu netlačit – jen prostě lehounce,“ vysvětluje mezitím Jiří Rudolf z Institutu technického vzdělávání dalšímu z žáků, jak správně pracovat s pilou.

„Připravili jsme si pro žáky výrobu takové jednoduché krabičky ze dřeva. Naučí se na ní základy měření, používání jednoduchých nástrojů, jako je třeba úhelník. Vozíme přitom sebou do škol naše vybavení, jako jsou svěráky, pilky a další nářadí i materiál,“ doplňuje Rudolf.

Litoměřický Institut technického vzdělávání vyráží s mobilními dílnami do škol

Lektoři pravidelně každé úterý a čtvrtek dojíždí do osmi škol v okrese. Lekce vítá i ředitelka základní školy v Úštěku Renata Opočenská. „Problém je, že nemáme na technické činnosti dost kvalitních pedagogů,“ vysvětluje.

„Děti jsou v jádru šikovný, takže jim to jde celkem dobře. Nechci tvrdit, že je 100 procent z nich nadšených z toho, že mají něco dělat rukama, ale většina z nich je opravdu spokojená, že dovedou něco vytvořit,“ shrnuje Jiří Rudolf.

Přesto už lektoři vidí velké rozdíly mezi chlapci a dívkami.

„Je opravdu vidět, že holky jsou mnohem, ale opravdu mnohem zručnější. Přemýšlel jsem nad tím, proč to tak je, a jediné, co mě napadlo, je to, že ti kluci jsou zavření u těch počítačů a mobilů mnohem víc než ty holky,“ uzavírá lektor Tomáš Vydra.

Spustit audio

Související