Ikonická společnost Elite ve Varnsdorfu skončila. Značka samotná ale bude žít dál – díky pletárně z Krásné Lípy

15. květen 2023 09:31

Punčochové kalhoty z Elite Varnsdorf, která žena by je neznala! Příští rok to bude přesně 100 let, co byla tahle ikonická společnost založená. Její výroba ale ve Varnsdofru na Děčínsku skončila. Značka samotná ale nezanikne – koupila ji krásnolipská Schindlerova pletárna. Do Krásné Lípy za značkou, pro kterou dlouhá léta pracovali, přešli i zaměstnanci bývalé varnsdorfské Elitky.

Margita Čížková kontroluje každý pár punčoch proti rozsvícenému panelu – tuhle práci dělá už 26 let.

Kromě ní se z varnsdorfské Elitky přesunula do Krásné Lípy i vedoucí výroby Hana Bušková. „Vlastně kvůli tomu jsme to vzali, že všichni tu práci máme rádi a chtěli jsme pokračovat, aby to nezaniklo. Pro Elite pracuji už 27 let,“ konstatuje.

Bývalí varnsdorfští Eliťáci prožili se značkou různé časy. „Ze začátku byly strašné problémy v každé firmě, pak to ale u nás dlouho vzkvétalo. Nakonec jsme došli do nějakého finále, že se prodávaly prodejní prostory,“ popisuje Bušková.

A právě prodej továrních prostor, ve kterých byla Elitka v podnájmu, měl znamenat zánik společnosti. Martin Veselík z krásnolipské Schindlerovy pletárny se ale značky samotné a desítek jejích zaměstnanců rád ujal.

„My jsme punčochové zboží vyráběli – teď tu vyrábíme takovou tu základní řadu těch punčoch. Elitka je ale, řekl bych, o patro výš – tam, kde my končíme, oni začínají. Jsou tam speciality, vzorované věci nebo takové výrobky, které vám formují postavu,“ vysvětluje majitel pletárny, která sama kdysi dávno bývala součástí koncernu Elite.

Značka Elite stále žije

Schindlerova pletárna vyrábí oblečení některým leteckým společnostem nebo uniformy zaměstnancům švýcarské pošty a zakládá si na kvalitě. Pokračovat ve výrobě zboží ikonické značky tak bylo logickou volbou.

„My jsme tam opravdu objevili tým lidí, kteří i přes ty komplikace, že budou muset dojíždět nebo že se budou muset stěhovat, nechtěli tu Elitku vzdávat,“ shrnuje Veselík.

A tak díky několika srdcařům a přes ekonomické problémy způsobené pandemií koronaviru nebo vysokými cenami energií, značka Elite stále funguje.

Spustit audio

Související