Ignaz Ginzkey – jeden z nejúspěšnějších českých podnikatelů, selfmademan z Vratislavic nad Nisou
Ve Vratislavicích na Liberecku se v roce 1819 narodil jeden z nejúspěšnějších fabrikantů v Čechách – Ingnaz Ginskey.
Začínal na obyčejném tkalcovském stavu, ale k velkému výdělku to nestačilo.
Když musel po svatbě kvůli dluhům prodat rodný dům, v pronajatém objektu zemědělské budovy zřídil šest stavů na koberce a jeden soukenický pro výrobu přikrývek. V sousedním domě byla barvírna, ve které působil jeho bratr Wilhelm.
Koberce a deky šly v polovině 19. století výborně na odbyt, a tak musel Ginzkey výrobu opět zvětšovat.
Ve Vratislavicích nakonec založil slavnou továrnu na koberce a přikrývky. Velké peníze například vydělal na vojenských dekách pro rakouskou armádu. Své výrobky prodával nejen u nás, ale také v Evropě a nakonec i ve Spojených státech a Rusku.
Do výroby zavedl umělou vlnu a začal ručně tkát luxusní koberce, které kopírovaly orientální vzory. A právě ty mu přinesly největší věhlas.
Ignaz Ginskey rovněž spoluzaložil vratislavický pivovar. Jeho firma získala na světové výstavě v Londýně v roce 1862 bronzovou medaili a o pět let později stříbrnou v Paříži.
Stavěl další a další výrobny a provozovny, z nichž některé využívaly parní stroje a vodní pohon.
Po jeho smrti v roce 1876 převzali továrnu synové. A svému otci dělali dobré jméno – pro halu newyorského hotelu Walldorf Astoria byl ve Vratislavicích například utkán největší koberec na světě.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.