Houby vypěstujete i na zahradě. Mykolog vám poradí, jak na to
Houby, které si přineseme z lesa, můžeme pěstovat i na zahradě. Jak na to, to prozradil pravidelný host ‒ mykolog PeaDr. Jiří Roth.
„Hlavičku houby s těmi výtrusy rozmělníme ve vodě, a tu pak nalejeme na zahradu. Musíme ale vědět kam. Většinou je to k dřevinám, ke kterým se jednotlivé druhy hub hodí,“ vysvětluje mykolog. Napovědět může název houby – hřib smrkový, hřib dubový nebo kozák březový apod.
Jiří Roth dál prozradil, že úroda hub byla zatím v lesích na severu Čech díky suchu katastrofální. Přívalové deště totiž sice přes léto vodu přinesly, ta ale většinou odtekla a nestihla se vsáknout.
Z posluchačských dotazů se dál od našeho hosta dozvíte, že žampiony koupené v obchodech se neloupou, jako to dělají někteří televizní kuchaři, nebo že čechratka černohuňatá je sice jedlá houba, ale ve větším množství může způsobit zažívací potíže. Má nakyslou chuť, a tak se nemusíte bát jí v menším množství přidat do směsi k ostatním houbám.
Další rady mykologa Jiřího Rotha si poslechněte z přiloženého audiozáznamu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.