Houby rostou i v zimě, ale najít je dá víc práce

V lese stále ještě narazíte, díky teplému počasí, na hřibovité houby. Začínají se ale už objevovat i typicky podzimní druhy penízovky, čirůvky a roste hodně mlženek.

Teď na podzim se ovšem musíme připravit na to, že budeme hledat houby pod listím a tak to chce sebou přibalit nějakou hůlku nebo delší klacek.

„Houby jsou našemu zdraví velmi prospěšné,“ vysvětluje mykolog Jiří Roth. „Obsahují například betaglukany, které podporují naší imunity, snižují cholesterol a zvyšují vitalitu. Dále houby obsahují hodně vitamínů, například vitamín B. Jsou v nich i nerostné látky, například železo, sodík, hořčík.“

„Právě teď, na podzim a začátkem zimy, se daří hlívě ústřičné, ve které najdeme antioxidanty a látky které brání vzniku nádorům,“ upřesňuje Jiří Roth.

Poslechněte si celé povídání ze záznamu. Pohodový poslech vám přejí Milan Král a Český rozhlas Sever!

autor: Milan Král
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.