Herbert Löwit – válečný hrdina z teplického Šanova

V teplickém Šanově se v roce 1923 narodil válečný hrdina Herbert Löwit. S rodinou se brzy přestěhoval do Liberce. Vystudoval tam měšťanku a vstoupil do mládežnických hnutí.

Po zabrání pohraničí nacisty v roce 1938 a vyhrocení politické situace se židovská rodina Herberta Löwita ocitla pod obrovským tlakem. Když začala být situace nebezpečná, utekli všichni do Budyně nad Ohří, odkud později odjeli do Anglie.

V 18 letech se stal Löwit členem československé zahraniční armády. Byl přidělen k baterii kanonů. V říjnu roku 1944 se s touto jednotkou zúčastnil slavného dobývání přístavu Dunkerque.

Oddíl operoval na jižním úseku fronty. Zapojoval se do hlídek i dělostřeleckých přepadů. Löwit byl povýšen na desátníka, a když německá posádka kapitulovala, podílel se na jejím odzbrojování.

Po válce byl Herbert Löwit vyznamenán Československým válečným křížem a medailí Za zásluhy II. stupně.

V armádě ale nezůstal. V Praze pracoval jako učitel angličtiny. Jelikož ovládal i němčinu a češtinu, působil také v obchodní kanceláři americké armády.

V prosinci 1947 odjel do Anglie, kde se oženil. Na ostrovech už zůstal. Pracoval pro řadu exportních a importních podniků.

Do vlasti se vrátil až v roce 1992. Zemřel v Londýně v roce 2012 ve věku 88 let.

autor: Milan Knotek
Spustit audio