Hejnická Madona
Nedaleko Lázní Libverda leží městečko Hejnice. U tamního hřbitova se tyčí vyhlídka Hejnické madony, ze které můžete vidět jak vrcholky Jizerských hor a Hejnice s Bazilikou Navštívení Panny Marie, tak, při otočení o 180°, údolí Libverdy a Obří sud nad ním.
K vyhlídce se pojí také zajímavá legenda. Prý se zde jednomu řemeslníkovi, unavenému z cesty za prací do nedaleké vesničky Lužec, a který zde usnul, zdál sen o lípě, na které seděli anděl, kteří mu sdělili, že leží na zázračném místě a když se vrátí s obrázkem Panny Marie, uzdraví se mu žena a dítě.
Řemeslník se po probuzení rozhodl snu uposlechnout – za peníze, které získal prodejem svého zboží v Žitavě koupil sošku Matky Boží a tu pak vložil do duté lípy, pod níž se mu sen zdál. Díky tomuto skutku a modlitbě se opravdu jeho žena i dítě uzdravily.
Tato událost se rozkřikla a brzy se k lípě začali sjíždět poutníci z širokého okolí. Později byla na místě lípy postavena kaple, kterou ještě později přestavěli na barokní chrám.
Ať už je legenda pravdivá či ne, jedno je jisté. Hejnice a Hejnická vyhlídka opravdu stojí za návštěvu!
Zvětšit mapu
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
![slovo_nad_zlato.jpg slovo_nad_zlato.jpg](https://sever.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/19c0a47caca04bb76b27ba3edcdf74cd.jpg?itok=1i0_J3I_)
![](https://sever.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/e2afc965669332fc5318f1eaa402a4b5.jpg?itok=i3X2CUFb)
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.