Hejnická Madona

25. březen 2013

Nedaleko Lázní Libverda leží městečko Hejnice. U tamního hřbitova se tyčí vyhlídka Hejnické madony, ze které můžete vidět jak vrcholky Jizerských hor a Hejnice s Bazilikou Navštívení Panny Marie, tak, při otočení o 180°, údolí Libverdy a Obří sud nad ním.

K vyhlídce se pojí také zajímavá legenda. Prý se zde jednomu řemeslníkovi, unavenému z cesty za prací do nedaleké vesničky Lužec, a který zde usnul, zdál sen o lípě, na které seděli anděl, kteří mu sdělili, že leží na zázračném místě a když se vrátí s obrázkem Panny Marie, uzdraví se mu žena a dítě.

Řemeslník se po probuzení rozhodl snu uposlechnout – za peníze, které získal prodejem svého zboží v Žitavě koupil sošku Matky Boží a tu pak vložil do duté lípy, pod níž se mu sen zdál. Díky tomuto skutku a modlitbě se opravdu jeho žena i dítě uzdravily.

Tato událost se rozkřikla a brzy se k lípě začali sjíždět poutníci z širokého okolí. Později byla na místě lípy postavena kaple, kterou ještě později přestavěli na barokní chrám.

Ať už je legenda pravdivá či ne, jedno je jisté. Hejnice a Hejnická vyhlídka opravdu stojí za návštěvu!


Zvětšit mapu
autor: Zdenka Jechová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.