Hans Ticha – jediný popartový umělec východního bloku, rodák z Děčína
Někteří o něm hovoří jako o jediném popartovém umělci východního bloku. Všeobecně je považován za jednoho z nejlepších evropských ilustrátorů moderní doby. Výtvarník a grafik Hans Ticha, který se narodil v roce 1940 v Děčíně, opatřil legendární Čapkův román Válka s mloky 168 obrázky. Vydání této knihy z roku 1987 je dnes, především kvůli jeho ilustracím, považováno za kultovní.
Ticha byl s rodinou v pěti letech odsunut do německého Saska. V Lipsku vystudoval výtvarnou výchovu a dějepis a v Berlíně Vysokou školu výtvarného a užitého umění.
Od roku 1970 pracoval na volné noze. Pro významné vydavatelské společnosti navrhl více jak 150 knih a vazeb. Válka s mloky mu v 16 letech učarovala natolik, že se rozhodl ji ilustrovat. Na splnění tohoto snu ale musel čekat přes 30 let.
Ticha také proslul ironizací politických klišé východního Německa. Jeho jedinečný grafický pohled na nadšené tleskání, zdvižené pěsti úderníků, polibky funkcionářů a další rituály Honeckerovy éry, působí groteskně podvratným dojmem. I proto také o něm v NDR dlouhé roky skoro nikdo nevěděl.
Kromě pop artu jsou v jeho tvorbě patrné i známky německého Bauhausu i ruské avantgardy.
Tichovy obrazy můžeme vidět v řadě muzeí, institucí i soukromých sbírkách v Německu i v zahraničí.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.