Hanácké bál

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Cimbál připravený pro Marcela Commendanta
0:00
/
0:00

Hanáci se vždy od ostatních Moravanů lišili. Díky nejúrodnější oblasti země byli nejmovitější, ale říkalo se o nich také, že jsou lakomí, nedůvěřiví, pomalí a opatrní. Liší se také temperamentem a naturelem, které se odrážejí v pomalejších a slavnostnějších tancích a písních, blížících se zpěvům a tancům šlechty.

Však se také jejich tancovačkám u muziky vznosně říkalo bále. Jak vypadá "hanácké bál"? Jak se dá z hanáckého kroje poznat bohatství jeho nositele a počet jehogruntů a statků? A co mají společného (nebo naopak rozdílného) Hanáci od Prostějova a Olomouce s těmi z Konice, Tovačova a Litovle? S Hanáky srdcem i duší Davidem Procházkou a Miroslavem Konečným o tom na hanáckém bále natáčela Markéta Ševčíková.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová