Hádej, hádej, hadači

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy ve škole
0:00
/
0:00

Dvě stě matematických kratochvílí z pera Josefa Strouhala vyšlo poprvé v roce 1966. Kdysi slavný titul edice OKO je teď k mání v novém vydání.

K 70. výročí svého vzniku nadělilo letos nakladatelství Albatros svým čtenářům ze své starší produkce kolekci reedic osmi knih, které se zapsaly do dějin české literatury pro děti a mládež. Patří mezi ně i drobná knížka z populární kapesní edice OKO, nazvaná „Hádej, hádej, hadači“, vydaná poprvé v roce 1966. Její autor Josef Strouhal do ní shromáždil dvě stovky kratochvilných úloh pro malé i větší příznivce matematiky. Knížka, kterou i v novém vydání provázejí obrázky známého ilustrátora dětských knížek Jiřího Kalouska, dodnes neztratila na kouzle ani svěžesti.

Ostatně – doba není jiná, možná je i horší. Dnes, kdy všichni nosíme kalkulačku v mobilu, je pověst matematiky, této „královny vědy“, mimořádně špatná. Matematické kratochvíle Josefa Strouhala se snaží představit matematiku ne v podobě suchých vzorců a pouček, ale především jako dobrodružnou cestu pralesem. Abyste se v něm neztratili, budete potřebovat papíry, tužku a zápalky, ale také trpělivost, rozum, trochu času a klid na přemýšlení. Kdo tohle všechno v dnešní době najde, jako by našel poklad.

Hádej, hádej, hadači

Knížka je rozdělená do tří částí. První obsahuje úlohy, nad kterými se stačí trochu zamyslet. V druhé části se vám bude hodit právě ta tužka s papíry a trocha trpělivosti. Třetí, nejtěžší kapitola, je určena všem, kdo se rádi baví tvořením a řešením rovnic. V každé části jsou úlohy seřazeny od nejjednodušších po těžké, v závěru knížky najdete správné výsledky, včetně způsobu řešení jednotlivých úloh.

Sám Josef Strouhal svou knihu doporučuje třeba pro deštivé táborové dny. Nejdřív si ji ale musíte koupit, případně vyhrát v naší soutěži. Tak směle do toho!

Josef Strouhal: Hádej, hádej, hadači. Matematické kratochvíle. Praha: Albatros, 2019. ISBN 978-80-00-05425-4.