Galerii duchcovského zámku ovládli cínoví vojáčci ze sbírky Zdeňka Klementa

28. červen 2017
Cínoví vojáčci ze sbírky Zdeňka Klementa

Návštěvníci galerie na zámku v Duchcově mohou vidět část jedné z největších sbírek cínových vojáčků v Čechách. Postavičky od starověku do druhé světové války tam vystavuje Zdeněk Klement. Výstavu doplnil také diorámaty – tedy ukázkami bitev, přilbami a modely bojové techniky. Ve třech místnostech ukazuje zhruba polovinu své sbírky.

Redaktorce Gabriele Hauptvogelové Zdeněk Klement prozradil, jak jeho sběratelská vášeň začala: „V Tuzexu rodiče koupili kindervajíčko, v něm byl vojáček, a bylo to. To bylo někdy v roce 1978.“

Kdo by si myslel, že má doma vojáčky schované v krabicích, ten by se mýlil. Mám je vystavené ve vitrínách, stejně jako tady. Mám přizpůsobenou tovární halu na vojáčky. Oprašuju je každý den, tak dvě hodiny. Když jeden den začnete, za dva měsíce máte všechny oprášené a můžete začít znova,“ konstatuje sběratel.

Cínoví vojáčci ze sbírky Zdeňka Klementa

Na výstavě mohou návštěvníci vidět třeba Galy, Vikingy, Římany nebo vojáky z 2. světové války. „Všechno se mi sem nevešlo, je to takový průřez, od každého trochu,“ dodává Klement.

Kromě toho Zdeněk Klement v zámecké galerii vystavuje i modely tanků a bojových letadel nebo lodí. Zajít se na ně můžete až do 3. září.

  • Aktuální dění
  • Zpráva