Fritz Loose – odvážný průkopník letectví z Mostu

25. září 2023

Jedním z odvážných průkopníků letectví byl Fritz Loose, který se narodil v roce 1897 v Mostě. Jeho jméno je spojeno hlavně s působením ve známé německé společnosti Junkers, kde zastával různé funkce nebo s pokusem přeletět Atlantik bez mezipřistání v opačném směru než legendární Charles Lindbergh.

Němci chtěli v roce 1927, několik měsíců po slavném Lindbergově letu, dokázat totéž. Trojice pilotů Hermann Köhl z Lufthansy, Frits Loose z Junkers a baron Günther von Hünefeld, to ale napoprvé nedokázali. Plán jim zhatilo špatné počasí.

Když tento neúspěch společnost Junkers od projektu odradil, Looseho nahradil irský letec James Fitzmaurice. Druhý pokus v dubnu 1928 byl už úspěšný, i když Němci místo v New Yorku nouzově přistáli na východě Kanady. Stali se z nich celebrity, ale Loose už u toho nebyl.

I přesto ale některé rekordní lety vykonal. Ten světový se odehrál 30. března 1927 s hydroplánem Junkers W33 mezi Dessau a Elsterem. Za 14 hodin tehdy Loose urazil 1700 kilometrů. Ve stejném roce pak ve stejném letadle doletěl 2735 kilometrů, což před ním také nikdo nedokázal.

Po 2. světové válce žil Loose u příbuzných v Krušných horách a v roce 1952 utekl do Německa. V Bonnu působil například jako manažer letiště. Zemřel v roce 1982 ve Freiburgu.

autor: Milan Knotek
Spustit audio