František Zajíček – železničář, odbojář a oběť komunismu z Ústí nad Labem
Na ústeckém západním nádraží má pamětní desku místní rodák, železničář a odbojář František Zajíček.
Vyučil se řezníkem, ale celý život zasvětil práci u drah. Před válkou byl národním socialistou. Proti nacistům později bojoval jako člen partyzánského oddílu sabotážními akcemi na železnici. Na Pardubicku vyhazoval do vzduchu německé vojenské transporty.
Po skončení války působil v evakuační komisi okresní správy v Ústí nad Labem. Stál také v čele osidlovací komise.
Jelikož se po roce 1948 nesmířil s komunistickým režimem, v sabotážních akcích pokračoval. Zřizoval tajná skladiště zbraní a výbušnin. V květnu 1949 poškodil železniční koleje v Praze a ve Veselí nad Lužnicí.
Když v roce 1952 zahájila státní bezpečnost akci Likvidace, zaměřenou proti zaměstnancům drah, začala Zajíčka sledovat. Na jaře následujícího roku byl zatčen a obviněn z velezrady a vyzvědačství.
Údajně měl připravovat atentát na Antonína Zápotockého a destrukci sekretariátu Krajského výboru KSČ. Byl odsouzen k trestu smrti a v červenci 1954 popraven. Dalších 10 obviněných dostalo dlouholeté tresty vězení.
František Zajíček byl v roce 1990 rehabilitován. O tři roky později mu město Ústí nad Labem udělilo čestné občanství.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.