František Cajthaml – nedoceněný severočeský dělnický básník, spisovatel a kronikář
Někteří mu říkají „Severočeský Petr Bezruč“. František Cajthaml byl totiž dělnický básník, spisovatel a kronikář.
Narodil se v roce 1868 v Suchomastech. Vyučil se krejčím a vandrování za prací ho přivedlo na sever Čech.
Nejprve se usadil v Litoměřicích, kde pracoval jako krejčovský dělník a psal první verše.
Přispíval do časopisu Rovnost a začal se podepisovat pseudonymem Viva la Liberté (Ať žije svoboda). Jako přesvědčený socialista byl v roce 1889 zatčen za tajné spolčování. Pak odešel do Teplic, kde se dal jako úředník do služeb okresní nemocniční pokladny.
V letech 1897 – 1921 redigoval časopis Severočeský dělník. Jeho básně a prózy měly výrazný sociální akcent. Vyšly v souborech Z pera dělníkova, Ztracené existence nebo Mráčky před bouří.
V několika studiích také podal cenné svědectví o historii našeho dělnického hnutí. Vedle sbírek Nové písně, Pole krvavá a Na stráži napsal rovněž pověsti a monografie o dějinách obcí na severočeském národnostním pomezí i knihy o těžkém životu horníků.
Zastánce utiskovaných dělníků a horníků František Cajthaml, který nosil v mládí květiny na hrob Karla Hynka Máchy, i když to bylo zakázáno, zemřel v roce 1936 v Bystřanech u Teplic. Jeho rozsáhlé dílo je dnes považováno za nedoceněné.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.