Firemní večírky? Alkohol, nevěra a bolestivá upřímnost

2. prosinec 2016

Předvánoční čas je časem firemních setkání a večírků. Ne všechny se odvíjejí podle stejného scénáře, záleží na mnoha okolnostech, ale často má člověk druhý den ráno pocit, že se nechoval zrovna tak, jak měl. Na co si dávat pozor a kde nejčastěji chybujeme? O tom jsme si povídali s ředitelem Českého rozhlasu Sever Milanem Knotkem.

Je vhodné mluvit na firemním večírku o práci?

Není to vhodné, ale vždy se o ní hovoří. Většina firemních večírků vypadá tak, že se první hodinu nic neřeší. Se stoupající konzumací alkoholu to ale zpravidla začíná. Vidíme dvojice, které si začnou vyříkávat osobní spory nebo skupiny lidí živě diskutujících o závažných pracovních problémech. Pak se všichni obvykle znovu spojí a začíná nejkritičtější fáze večírku ‒ flirty, nevěry, tykání šéfovi, nadměrná a nepříjemná upřímnost, někdy i arogance. Nejlepší je opravdu včas odejít. Na firemním večírku bychom se s kolegy měli především dobře bavit a nemluvit o věcech vážných, intimních nebo pracovních.

Jak se tedy na vánočním večírku správně chovat?

Nikdy bychom neměli tuto příležitost využívat k vyjednávání s šéfem o zvýšení platu, pomlouvání kolegů nebo flirtu s kolegou či kolegyní. Pokud se nám spolupracovnice líbí, neflirtujme s ní veřejně. Stane se to pak tématem zákulisních hovorů následujících měsíců. Pozvěme ji raději na skleničku nebo kávu po práci.

Šéf nám v dobrém rozpoložení nabídne tykání. Máme slušně odmítnout nebo přijmout?

Pokud nám šéf nabídne tykání, je obtížné odmítnout. Udělejme to jen tehdy, máme-li k tomu skutečně vážný důvod. V první řadě je dobré vědět, že tykání, stejně jako třeba podání ruky, navrhuje vždy společensky významnější osoba, tedy náš vedoucí nebo ředitel. Pokud si s šéfem potykáme, druhý den si to musíme oba pamatovat. To je velký problém všech podnikových mejdanů – týkání přichází zpravidla ve střední nebo těžké opilosti a druhý den tápeme, co se vlastně stalo.

Jak se na vánoční večírek obléknout?

Záleží na tom, jaký druh akce zaměstnavatel zorganizuje. Může to být luxusní party v sále, která má formu plesu a pozváni jsou třeba i obchodní partneři. Pánové si budou muset obléci tmavý oblek a dámy společenské šaty. Většinou ale jde o neformální posezení v restauraci nebo v prostorách firmy, kde nároky na oblečení nejsou velké. Ale i sem bychom se měli obléknout lépe, než v čem chodíme běžně v zaměstnání. Třeba kolega, který v práci nosí celý den pantofle, by si je měl na vánočním večírku odpustit.

K vánočním večírkům patří alkohol. Určitě by se to ale nemělo přehánět…

Alkohol je největším problémem firemních večírků. Způsobuje většinu problémů, od nevyžádaného tykání šéfovi, urážek kolegů, se kterými se moc nemusíme až třeba k nevěře. Na všech společenských akcích platí nutnost střídmé konzumace alkoholu a znalost sebe sama ‒ co dokážeme vydržet. Osobně doporučuji držet se jen vína nebo piva a nepít tvrdý alkohol.

autor: mkt
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...