Filmové kalendárium: Zikmund
Dnes se dotkneme jedné staré národní křivdy a probereme, jestli liška ryšavá je jen zrzavá, nebo i prohnaná. Je 2. května a v kalendáři má své jméno Zikmund.
Nemůžeme opravdu mluvit o jiném Zikmundovi, než byl císař a král, syn Karla IV. Zikmund Lucemburský. První ukázka je z už klasické husitské trilogie Otakara Vávry, prvního filmu: Jan Hus. Zikmunda hrál Jan Pivec. Přesvědčte se:
Zikmundové to mají kvůli Janu Husovi u nás stále hodně těžké - svědčí o tom i to, že v celé České republice jich máme jen něco přes sedmdesát, na severu dohromady 10.
Ačkoli historici už se na krále Zikmunda dávno dívají jako na schopného evropského politika středověku, většina z nás ho má ze školy zažitého přesně tak, jak ho líčil učitel Hnízdo ve Svěrákově v Obecné škole. Zikmund přitom silné královské jméno rozhodně je, znamená ochránce vítězství.
A jak to bylo s tou liškou ryšavou? Prý se tak Zikmundovi za mlada kvůli zrzavým vlasům opravdu říkalo - ale asi jen do té doby, než také kvůli evropské politice zešedivěl.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.