Filmové kalendárium: Nataša
Přestože jaro touhle dobou vrcholí, budeme dnes mluvit o Vánocích a taky o jedné nezaměnitelné hvězdě. Vlastně dvou. Je 18. května a svátek má Nataša.
Miroslav Donutil nám v Černých baronech jednu Natašu taky předvedl, nebo možná vyvedl, každopádně je to ruská domácká verze jména Natálie. V rodném listě ho má dva a půl tisíce žen. Asi se ale shodneme, že naprosto nejslavnější Nataša v české filmu byla samozřejmě Nataša Gollová, velká hvězda prvorepublikového filmu.
Tady byla v jedné z jejích nemilejších rolí - v Hotelu modrá hvězda, ovšem ten už Martin Frič točil za války, v roce 1941.
Děj filmu Hotel Modrá hvězda se odehrává v zimě, o Masopustu, proto tam mají ten maškarní ples, ale vám už možná vrtá hlavou, proč jsme na začátku mluvili o Vánocích - je to proto, že jméno Nataša, stejně jako Natálie, znamená ženu, která se narodila v "den zrození Krista".
Na severu Čech, lépe řečeno na severozápadě, máme na počet obyvatel nejvíc Nataš v České republice - Například v Mostě jich máme přes 50, a to je celkově víc, než třeba v Liberci.
Všem jim přejeme k jejich svátku jen to nejlepší!
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.