Dřevorubcům s těžbou na Kvádrberku u Děčína pomáhá speciálně vycvičený kůň Tonda

14. únor 2024 11:13

Hať, huj, curik nebo čehý. Povely, které se v těchto dnech ozývají z lesů na Kvádrberku na Děčínsku. Dřevorubcům tam s těžbou pomáhá speciálně vycvičený kůň jménem Tonda. Šetrné kácení s pomocí koní tam využívají pravidelně, a to v místech, kam se těžká technika dostane jen stěží.

„Reaguje na povely prrr, když má stát, doprava je hať nebo hojta, doleva pak čihý, a když chci, aby couval, povím mu huj a nebo curik. A když chci, aby se rozešel, řeknu mu jdi dalej,“ vysvětluje s otěžemi v ruce Branislav Lauko, který z příkrého terénu se svým koněm Tondou stahuje kmeny stromů na příjezdovou cestu.

Dřevorubcům s těžbou na Kvádrberku u Děčína pomáhá speciálně vycvičený kůň Tonda

Na Kvádrberku teď dřevorubci provádí tzv. výchovný zásah, na který je podle lesního správce Antonína Nováka zapotřebí šetrnější přístup.

„Koněm to tady děláme z toho důvodu, že to je jednak šetrnější metoda a také jsme v místě, kde je to hodně navštěvované občany Děčína a pro ty je lepší vidět koně než traktor v lese,“ vysvětluje Novák.

Rozdíl mezi kácením harvestory a koňmi je v lese patrný na první pohled. „Je to lepší než ty mašiny. Když se půjdete podívat nahoru, tak uvidíte, že tam jsou jen stažené jednotlivé stromy. Nejsou tam vyřezané linky tak, jak to dělá harvestor. To pak nevypadá jako les, ale jako sad,“ shrnuje Branislav Lauko.

Z kopce je Tonda schopný stáhnout až 1,5násobek své váhy, tedy zhruba dva kubíky dřeva. A čím náročnější terén, tím dražší je i koňská práce.

„Záleží na terénu. Tady je to na kratší vzdálenost, tak je to levnější než na té Drážďanské, kde stála jen ta práce koně 650 korun za kubík. Tady je to za kubík nějakých 350 korun,“ upřesňuje Novák.

Ještě letos bude Branislav Lauko se svým českomoravským belgikem Tondou dřevorubcům pomáhat i  na nedalekém vrchu Chmelník.

Spustit audio

Související