Dospělý člověk by měl denně vypít 2 až 3 litry vody. Káva a čaj se nepočítají!
V létě vyrážejí záchranáři častěji k pacientům, kteří mají zdravotní potíže kvůli nedostatku tekutin. Normálně by měl každý dospělý člověk během dne vypít dva ž tři litry vody. V horku bychom ale měli pít ještě víc. Kvůli vysokým teplotám totiž přicházíme o tekutiny mnohem rychleji.
„Ve chvíli, kdy je nízký cirkulující objem tekutin, tak se projeví nedokrvování tkání – nízký tlak s motáním hlavy. V horším případě i se selháváním orgánů, nedokrvení mozku, selhávání ledvin,“ říká Zdeněk Holý, kardiolog českolipské nemocnice, co hrozí lidem, kteří nedodržují pitný režim.
Embolie a mozkové příhody kvůli nedostatku tekutin
„Může se projevit do té doby maskovaná angína pectoris. Druhým vážným rizikem je zahuštění krve se zvýšením krevní srážlivosti, a tím pádem s rizikem periferní nebo centrální embolizací, typických cévních mozkových příhod, embolizací do končetin, orgánů,“ varuje lékař.
Rizikové skupiny? Senioři i děti
Dehydratací jsou v teplém počasí ohrožené především některé skupiny lidí. „Jsou to staří lidé, kde je pocit žízně potlačen v důsledku věku. Jsou to lidé se srdečním selháváním a děti. Ty pocity mohou být plíživé. Může to být pocit rozladu, nevýkonnosti, slabosti v důsledku nedokrvování mozku,“ říká Holý.
Záchranáři každoročně v létě vyjíždí k lidem, kteří kolabují v důsledku nedostatku tekutin.
„V tomto období je skutečně zvýšený počet výjezdů. Příkladem je konec letošního června, kdy jsme měli pěkné počasí, a záchranná služba zasahovala během tří dnů u pětadvaceti pacientů, kteří měli kolapsový stav, který měl přímou souvislost s teplem venku a sníženým příjmem tekutin,“ potvrzuje Lenka Moravcová, mluvčí Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje.
Pijme průběžně! Vodu a minerálky
Podle nutriční terapeutky českolipské nemocnice Jiřiny Hlávkové není složité případným problémům zapříčiněným nedostatkem tekutin v teplých dnech předcházet: „Je třeba myslet na pitný režim. Část tekutin se totiž odpaří pokožkou.“
Důležité je také přijímat tekutiny průběžně. „Denní příjem je dva až tři litry podle toho, v jakém prostředí se člověk pohybuje. Nemá se nahradit kávou nebo silným čajem, protože mírně odvodňují, ale spíše neslazenými tekutinami jako jsou přírodní minerální vody nebo kohoutková voda,“ doporučuje nutriční terapeutka.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.