Dospělý člověk by měl denně vypít 2 až 3 litry vody. Káva a čaj se nepočítají!

21. červenec 2016

Největší audioportál na českém internetu

Dospělý člověk by měl denně vypít dva až tři litry vody, v horkých letních dnech by to mělo být ještě víc | Foto: Fotobanka Pixabay

Dospělý člověk by měl denně vypít 2 až 3 litry vody. Káva a čaj se nepočítají!

V létě vyrážejí záchranáři častěji k pacientům, kteří mají zdravotní potíže kvůli nedostatku tekutin. Normálně by měl každý dospělý člověk během dne vypít dva ž tři litry vody. V horku bychom ale měli pít ještě víc. Kvůli vysokým teplotám totiž přicházíme o tekutiny mnohem rychleji.

„Ve chvíli, kdy je nízký cirkulující objem tekutin, tak se projeví nedokrvování tkání – nízký tlak s motáním hlavy. V horším případě i se selháváním orgánů, nedokrvení mozku, selhávání ledvin,“ říká Zdeněk Holý, kardiolog českolipské nemocnice, co hrozí lidem, kteří nedodržují pitný režim.

Embolie a mozkové příhody kvůli nedostatku tekutin

„Může se projevit do té doby maskovaná angína pectoris. Druhým vážným rizikem je zahuštění krve se zvýšením krevní srážlivosti, a tím pádem s rizikem periferní nebo centrální embolizací, typických cévních mozkových příhod, embolizací do končetin, orgánů,“ varuje lékař.

Rizikové skupiny? Senioři i děti

Dehydratací jsou v teplém počasí ohrožené především některé skupiny lidí. „Jsou to staří lidé, kde je pocit žízně potlačen v důsledku věku. Jsou to lidé se srdečním selháváním a děti. Ty pocity mohou být plíživé. Může to být pocit rozladu, nevýkonnosti, slabosti v důsledku nedokrvování mozku,“ říká Holý.

Děti, senioři a lidé se srdečním selháváním patří k rizikovým skupinám, pitný režim by měli důsledně dodržovat

Záchranáři každoročně v létě vyjíždí k lidem, kteří kolabují v důsledku nedostatku tekutin.

„V tomto období je skutečně zvýšený počet výjezdů. Příkladem je konec letošního června, kdy jsme měli pěkné počasí, a záchranná služba zasahovala během tří dnů u pětadvaceti pacientů, kteří měli kolapsový stav, který měl přímou souvislost s teplem venku a sníženým příjmem tekutin,“ potvrzuje Lenka Moravcová, mluvčí Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje.

Pijme průběžně! Vodu a minerálky

Podle nutriční terapeutky českolipské nemocnice Jiřiny Hlávkové není složité případným problémům zapříčiněným nedostatkem tekutin v teplých dnech předcházet: „Je třeba myslet na pitný režim. Část tekutin se totiž odpaří pokožkou.“

Důležité je také přijímat tekutiny průběžně. „Denní příjem je dva až tři litry podle toho, v jakém prostředí se člověk pohybuje. Nemá se nahradit kávou nebo silným čajem, protože mírně odvodňují, ale spíše neslazenými tekutinami jako jsou přírodní minerální vody nebo kohoutková voda,“ doporučuje nutriční terapeutka.