Do Labských pískovců i Českého středohoří se postupně vracejí krajové odrůdy ovocných stromů

2. září 2014

Mnohé původní odrůdy ovocných stromů už z krajiny Labských pískovců skoro zmizely. Zachovat alespoň některé z nich, o to se snaží tamní ochránci přírody. Společně s ovocnáři a farmáři začali do alejí a sadů navracet odrůdy jablek a dalšího ovoce, na kterém si pochutnávaly dřívější generace obyvatel regionu.

Inspirací byly zkušenosti z Bílých Karpat, dozvěděl se redaktor Josef Suk v rozhovoru s botanikem děčínské správy Labských pískovců Petrem Bauerem: „Myšlenka něco podobného zřídit nás vedla k tomu že jsme začali objíždět staré sady...“

0:00
/
0:00

Na návratu krajových odrůd ovocných stromů mají zásluhu i ovocnáři ze Školního statku Střední zahradnické a zemědělské školy v Děčíně-Libverdě. „Sbíráme staré odrůdy do archivního sadu. Odtud odebíráme rouby a ty pěstujeme na mladých stromcích tak, abychom pak mohli zpětně poskytnout materiál pro výsadbu...“ popisuje zástupce ředitele pro školní statek Antonín Vencl.

0:00
/
0:00
autor: Josef Suk
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.