Děčínští kriminalisté řeší sérii podvodů na Facebooku a Instagramu

23. srpen 2019 12:50

Děčínští kriminalisté řeší sérii podvodů přes sociální sítě Facebook a Instagram. Neznámý pachatel se soustřeďuje hlavně na mladistvé.

Vydává se za jejich známé a snaží se od nich získat kódy k mobilním platbám. Podle policie zatím dosáhly škody několika desítek tisíc korun.

Podvodník se na sociální síti nabourá do jednoho z účtů, ze kterého se pak snaží kontaktovat přidané přátele.

„Ty účty ovládne a následně se vydává za dotyčného, oslovuje přátele napadeného, a prostřednictvím této lsti získává finanční prospěch a dále zablokovává profily těch poškozeným,“ vysvětluje kriminalista Tomáš Kolbaba.

Ve většině případech je cílem získat PIN kódy k mobilním platbám. Ty se pak odčítají z předplaceného kreditu oběti nebo se účtují na jejich mobilní tarif. Za peníze pak pachatel nakupuje různé kredity do her nebo je může směnit za virtuální měnu.

„Bohužel roste počet poškozených nebo jejich rodičů, kteří k nám chodí s tím, že po nich operátor požaduje 5, 10 tisíc korun, v měsíčním vyúčtování. Nebo přijdou sami poškození s tím, že jim někdo prolomil přihlášení do Facebooku a může jim tam zneužívat osobní data,“ popsal kriminalista Miroslav Stehlík.

Poškozeným hrozí nejen finanční újma, ale i kyberšikana

Vedle finanční škody se ale kriminalisté obávají také možné kybernetické šikany, a to kvůli zmíněnému napadení profilu na sociální síti.

„Máte facebookový profil, je vám 16 let, jste v pubertě, máte tam nějakou komunikaci, kterou byste rád, aby nikdo neviděl, a teď vám tam někdo vleze, zablokuje vám profil a ty fotky a tu komunikaci, kterou nechcete, aby někdo jiný viděl, to všechno on ovládá,“ dodal kriminalista Tomáš Kolbaba.

Kriminalisté zatím evidují víc než 10 poškozených, zejména mladistvých. Škoda dosahuje několika desítek tisíc korun.

Policisté apelují, aby lidé nepřeposílali PIN kódy k platbám nikomu dalšímu. Zároveň doporučují rodičům, aby dětem mobilní platby u operátora zakázali.

Spustit audio

Související