Čtvrteční Noční linka: Je libo telegram, fax, dálnopis, nebo korespondenční lístek?
Jakou nejdůležitější zprávu jste kdy obdrželi nebo poslali telegramem? Kolik času jste strávili čekáním u faxu, až projde celá stránka? Jak jste reagovali, když jste poprvé viděli dálnopis v akci? Jaké tajemství jste svěřili korespondenčnímu lístku, i když jste věděli, že ho může přečíst kdokoli?
Stalo se vám někdy, že telegram změnil běh vašeho života? Jak jste vysvětlovali mladší generaci, co je to fax? Zažili jste někdy trapas kvůli špatně doručenému telegramu? Máte zkušenost s cenzurou telegramů a dopisů za minulého režimu? Litujete zániku některé z těchto komunikačních metod?
Tyto formy komunikace byly klíčové pro 20. století, každá ve své éře. Telegram, vynalezený v 19. století, umožnil rychlé předání zpráv na velké vzdálenosti. V Československu fungoval do roku 2010. Fax, populární od 80. let, revolucionizoval přenos dokumentů. Dálnopis, předchůdce faxu, byl nepostradatelný pro firmy a média od 30. do 80. let. Korespondenční lístek, zavedený v Rakousku-Uhersku v roce 1869, nabízel levnější alternativu k dopisům. Tyto technologie postupně ustoupily e-mailům a mobilní komunikaci, ale zanechaly nesmazatelnou stopu v historii mezilidské komunikace.
Na vaše příběhy se v dnešní Noční lince z Prahy už teď těší Honza Macoun.
Volat do studia můžete na telefonní číslo 731 800 900 nebo psát na e-mail linka@rozhlas.cz, případně využijte webový formulář www.rozhlas.cz/linka.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.