Chomutov a Jirkov povolily na svém území provoz sdílených elektrokoloběžek, v Litvínově je nechtějí

3. listopad 2023 10:09

Radnice v Chomutově a Jirkově povolily provoz sdílených elektrokoloběžek na území těchto měst. Koloběžky by se tam po letní a podzimní zkušební době měly vrátit zase na jaře. V Litvínově ale sdílené elektrokoloběžky nechtějí. Obávají se problémů, které s jejich provozem mohou nastat.

„Městská policie má z pohledu své činnosti neblahou zkušenost s touto službou, a to z pohledu těch, kteří ji využívají – to jsou z mého pohledu nezodpovědní účastníci provozu. Na těch koloběžkách se jezdí ve třech, ve čtyřech, pod vlivem, v jednosměrce,“ vysvětluje ředitel městské policie v Chomutově Tomáš Douda.

Přesto Chomutov, stejně jako sousední Jirkov, nakonec provoz sdílených koloběžek povolil. S jistou regulací se ale počítá.

„Měly by se vymezit některé zóny – tak, aby tam nedocházelo k tomu, na co si lidé stěžovali – tedy k bezohlednému chování. Jedná se třeba o ta sídliště, kde by se koloběžky vůbec neměly objevit,“ vysvětluje náměstek primátora Milan Märc z hnutí Nový Sever.

„My jsme vyloženě čekali, jestli budou nějaké ohlasy – podle toho jsme mysleli, že přizpůsobíme i nějakou tu regulaci. Musíme ale říct, že ten negativní hlas opravdu nebyl,“ konstatuje starostka Jirkova Dana Havlátková Jurštaková z ODS.

Vedení Litvínova odmítá jak elektrokoloběžky, tak elektrokola

Litvínov žádost o provoz sdílených koloběžek na svém území zamítl.

„Myslíme si, že máme spoustu jiných důvodů, proč zaměstnat městskou policii k pořádku jinde než sbírat koloběžky a starat se o ně. Vím, že ta firma nabízela, že je bude v noci uklízet, ale co převážilo, je to, že je Litvínov velmi dobře obsluhovaný. Jestli chcete odjet z Koldomu do Janova, budete čekat jen chvilku na to, aby vás odvezlo MHD,“ vysvětluje místostarostka Květuše Hellmichová z SNK ED.

Litvínov neuvažuje ani o povolení provozu sdílených elektrokol. S těmi přitom mají podle tamní radnice dobré zkušenosti v Klášterci nad Ohří a zvažují je i v Chomutově.

autor: Jan Beneš
Spustit audio

Související