Radnice v Chomutově a Jirkově zvažují případnou regulaci provozu sdílených koloběžek

13. září 2023 14:18

Chomutov a Jirkov si nechávají ještě dva měsíce na rozmyšlenou, jestli regulovat provoz sdílených elektrických koloběžek na svém území.

„Všimla jsem si, že to jen všude válí. Lidé na tom jezdí jen proto, aby si to zkusili, nechají to kdekoliv, nikdo nedodržuje nějak extra pravidla a pak o víkendu v opilosti řádí lidé na koloběžkách,“ popisuje Lenka Petkof, která v Chomutově bydlí.

Pro regulaci elektrokoloběžek ve městě by zvedla ruku. „Určitě to nevypadá dobře, když se tu všude válí – po zemi, ve křoví a tak podobně,“ dodává.

„Městská policie má s touto službou neblahá zkušenosti,“ potvrzuje ředitel městské policie Tomáš Douda a pokračuje: „Myslím si, že je to dobrá myšlenka, jen v našem případě se to moc nepovedlo držet v té linii, kterou bychom potřebovali, a to z pohledu těch, kteří tu službu využívají – z mého úhlu pohledu jsou to nezodpovědní řidiči, nezodpovědní účastníci silničního provozu. Na těch koloběžkách se jezdí ve třech, ve čtyřech, pod vlivem, v jednosměrce, v noci.“

Městská policie už eviduje řadu přestupků spojených s užíváním elektrokoloběžek

Za dva měsíce prázdnin evidovali strážníci v Chomutově několik přestupků spáchaných na sdílených elektrokoloběžkách. „Za ty první dva měsíce máme zaznamenáno asi 19 případů a připomínám, že je to jen 19 případů – těch, které jsme opravdu mohli zjistit nebo na podněty občanů odhalit,“ vysvětluje Douda.

Problémem jsou i odložené elektrokoloběžky. „Jsou to chodníky, veřejná i soukromá prostranství – jejich uživatelé je odhazují na travnatých plochách, před garážemi, na cyklostezkách,“ přibližuje ředitel chomutovských strážníků Tomáš Douda.

Vedení Chomutova prodloužilo až do konce října pronájem ploch, na kterých má provozovatel služby stání pro koloběžky. Podle náměstka primátora Milana Märce z hnutí Nový Sever pak nastane debata o tom, jak provoz koloběžek regulovat. „Určitě bychom ta pravidla, pokud budeme moci, velmi zpřísnili,“ konstatuje.

Vedení Chomutova tvrdí, že komunikace s provozovatelem sdílených koloběžek je dobrá. Jednatel společnosti TO-MI Electro Anatoliy Maleshko slíbil, že službu vylepší o rychlejší sběr odstavených koloběžek.

Stejně jako v Chomutově rozhodnou o dalším pokračování sdílených koloběžek na konci října i v sousedním Jirkově.

autor: Jan Beneš
Spustit audio

Související