Chcete se pokochat krásou socialistických vozů? Téměr 100 jich je k vidění ve Velkých Hamrech!

26. srpen 2014

Máte slabost pro stará auta? V muzeu socialistických vozů ve Velkých Hamrech blízko Tanvaldu se můžete podívat na ta, která brázdila české a slovenské silnice během 60., 70. a 80. let minulého století.

Téměř stovka čtyřkolek. Wartburgy, legendární trabant, žigulíky, embéčka, stodvacítky, fiátky, vozy tehdejší VB, sanitka i pohřebák. Nejenom tato auta ukrývají prostory bývalé textilní továrny, ve které se Muzeum socialistických vozů nachází.

Za více než čtvrt století je s pomocí přátel a známých nashromáždil velký milovník socialistických aut, pan Ladislav Hrubý. Přibližně devadesát procent vystavovaných aut je přitom stále pojízdných!

Muzeum socialistických vozidel ve Velkých Hamrech

Aby také ne, když jsou to filmové hvězdy. Některá auta si zahrála v českých filmech, jako je například Hořící keř, Probudím se včera, Něžné vlny nebo v oblíbeném retro seriálu České televize Vyprávěj.

V neděli 14. září se některé vozy pana Hrubého objeví na tanvaldských slavnostech. Tak neváhejte a přijďte se na tyto autoveterány podívat!

autor: Jaroslava Mannová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová