Chcete se domluvit se svým psem? Nechte si poradit od odbornice

4. září 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Německý ovčák v běhu

Podobně, jako lidé komunikují mezi sebou, je dokázáno, že se i zvířata dokážou dorozumět nejen s dalšími zvířaty, ale také i s námi, lidmi. Jak můžeme lépe porozumět našim psím mazlíčkům? O tom se bavíme s odbornicí na psí komunikaci Pavlou Polymnií Chocholoušovou.

Pes komunikuje pouze jednou řečí. Ta je stejná jak pro ostatní psy, tak i pro nás, lidi.

Někdy je ale pro nás těžké této řeči porozumět. Například neplatí, že pes, který vrtí ocáskem, nás vítá a má radost. Podle odbornice na psí řeč Pavly Polymnie Chocholoušové může toto gesto naznačovat více emocí.

„Může to také znamenat projev nervozity, nebo třeba i vyšší level energie v rozhořčení při útoku,“ upozorňuje Chocholoušová a dodává, že je velmi důležité dbát na pozorování celkového chování psa, a ne pouze se věnovat jen některým jednotlivostem.

Nevšímejte si jednotlivostí, ale celé psí bytosti

Měli bychom vnímat celkové postavení a energii psa, kterého máme před sebou. Stejně tak, jak to dělají i ostatní psi, kteří nevnímají prioritně viditelné znaky, ale spíše vnímají energii druhého zvířete či člověka.

Stejně tak funguje tato komunikace obráceně. Pes nacítí naši energii a podle toho pozná, zda jsme v klidu, máme radost, nebo naopak, jestli jsme podráždění, smutní nebo rozčilení.

Pavla Polymnie Chocholoušová se v Řecku, kam se přestěhovala, rozhodla, že se bude věnovat psům a jejich řeči. „Je to moje srdcovka od dětství,“ vysvětluje své pohnutky.

Na svém kontě má již několik knih o komunikaci mezi psem a člověkem. Poskytuje také poradenství, jak porozumět a komunikovat se svým psem.

„Když jdu k psovi, tak už ho vnímám jako celek a vnímám jeho energii,“ vysvětluje.

Snaží se tak předat své vědomosti a poznatky pejskařům a lidem, kteří se chtějí naučit komunikovat se svým psem a porozumět mu.

Pokud potkáte cizího psa bez páníčka, je důležité zachovat klid, být co nejvíce uvolněn a postavit se k psovi bokem. Podle Chocholouškové by se nemělo stát k psovi čelem, aby na vás nezaútočil.

Více se dozvíte z audiozáznamu celého rozhovoru. Přejeme vám pohodový poslech!

autoři: Stanislava Brádlová , Kateřina Klabzubová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?