Chcete se domluvit se svým psem? Nechte si poradit od odbornice
Podobně, jako lidé komunikují mezi sebou, je dokázáno, že se i zvířata dokážou dorozumět nejen s dalšími zvířaty, ale také i s námi, lidmi. Jak můžeme lépe porozumět našim psím mazlíčkům? O tom se bavíme s odbornicí na psí komunikaci Pavlou Polymnií Chocholoušovou.
Pes komunikuje pouze jednou řečí. Ta je stejná jak pro ostatní psy, tak i pro nás, lidi.
Někdy je ale pro nás těžké této řeči porozumět. Například neplatí, že pes, který vrtí ocáskem, nás vítá a má radost. Podle odbornice na psí řeč Pavly Polymnie Chocholoušové může toto gesto naznačovat více emocí.
„Může to také znamenat projev nervozity, nebo třeba i vyšší level energie v rozhořčení při útoku,“ upozorňuje Chocholoušová a dodává, že je velmi důležité dbát na pozorování celkového chování psa, a ne pouze se věnovat jen některým jednotlivostem.
Nevšímejte si jednotlivostí, ale celé psí bytosti
Měli bychom vnímat celkové postavení a energii psa, kterého máme před sebou. Stejně tak, jak to dělají i ostatní psi, kteří nevnímají prioritně viditelné znaky, ale spíše vnímají energii druhého zvířete či člověka.
Stejně tak funguje tato komunikace obráceně. Pes nacítí naši energii a podle toho pozná, zda jsme v klidu, máme radost, nebo naopak, jestli jsme podráždění, smutní nebo rozčilení.
Pavla Polymnie Chocholoušová se v Řecku, kam se přestěhovala, rozhodla, že se bude věnovat psům a jejich řeči. „Je to moje srdcovka od dětství,“ vysvětluje své pohnutky.
Na svém kontě má již několik knih o komunikaci mezi psem a člověkem. Poskytuje také poradenství, jak porozumět a komunikovat se svým psem.
„Když jdu k psovi, tak už ho vnímám jako celek a vnímám jeho energii,“ vysvětluje.
Snaží se tak předat své vědomosti a poznatky pejskařům a lidem, kteří se chtějí naučit komunikovat se svým psem a porozumět mu.
Pokud potkáte cizího psa bez páníčka, je důležité zachovat klid, být co nejvíce uvolněn a postavit se k psovi bokem. Podle Chocholouškové by se nemělo stát k psovi čelem, aby na vás nezaútočil.
Více se dozvíte z audiozáznamu celého rozhovoru. Přejeme vám pohodový poslech!
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.