Chcete mít poklad na zahradě? Vysaďte tam ořešák

23. duben 2021

Jádro vlašského ořechu má tvar lidského mozku, a pokud ořechy přidáte v hojné míře do jídelníčku, měla by se zlepšit jeho činnost.

„A co je víc, než dobře fungující mozek? Ořešák je prostě poklad, a kdo ho má na své zahradě, tak by si ho měl vážit a odpustit mu i každoroční práci se spadaným listím,“ říká pardubická bylinkářka Radka Svatošová.

Jak připravit čaj ze skořápek ořechů

Ze skořápek ořechů si můžete udělat zimní čaj. Skořápky se zalijí horkou vodou a nechají vyluhovat do druhého dne. Potom se pět až deset minut povaří, až čaj získá krásnou, zlatohnědou barvu. Poté přeceďte, ochuťte medem, můžete zkusit přidat i šípek. Čaj je vynikající například proti kašli a chutná i dětem.

Ořechy podporují činnost srdce

To, co odděluje půlky jádra v ořechu, také rozhodně nevyhazujte. „Tzv. přepážka, která odděluje půlky ořechů po rozlousknutí, je velmi zdravá. Přepážku můžete dokonce žvýkat nebo jich nasbírat víc a naložit do alkoholu, podobně jako kaštanovou tinkturu. Působí blahodárně hlavně na srdeční činnost,“ vysvětluje Radka Svatošová.

autor: jsl
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.