Cestujeme celým světem s Boženou Němcovou a její „Babičkou“ aneb Nejen v kočárech cestou necestou
Končí rok Boženy Němcové, vyhlášený na počest 200. výročí narození spisovatelky. Což je dost významný důvod, věnovat jeden z letošních posledních dílů pořadu "Na cestách s Petrem Voldánem" nejen spisovatelce, ale i jejímu asi nejznámějšímu dílu - Babičce.
A tak budeme cestovat jak do České Skalice a na Zámek Ratibořice, tak také do mnoha měst u nás i v zahraničí. Božena Němcová se často stěhovala - o tom si povídáme hlavně s Martinou Kolínskou, odbornou pracovnicí Muzea Boženy Němcové v České Skalici a neméně zajímavé je také "cestování" nad mapou cizojazyčných vydání Babičky i některými zahraničními překlady této knihy.
Čtěte také
To už byla "parketa" Martiny Zálišové, která má jako vedoucí odboru kultury Městského úřadu na starosti i vedení Muzea BN v České Skalici.
A nakonec si řekneme i řadu podrobností o cestování v době, kterou popisuje Božena Němcová v Babičce a o dopravních prostředcích v čase života spisovatelky. Pozoruhodné detaily nabídne Milan Záliš z ratibořického zámku.
Z Ratibořic do Chvalkovic a pak dál do světa
Seznam pobytů Boženy Němcové, která se dožila necelých 42 let, je neobvykle dlouhý.
A tak jsme doslova na cestách, když z Martinou Kolínskou mapujeme jednotlivá místa a díváme se při tom na informační panely v budově, která má sama o sobě zajímavou historii.
Čtěte také
Jen pro ilustraci si připomeňme, že tu stávala tvrz, později Steindlerův hostinec, pak klášter, přestavěný na továrnické sídlo. A kudy vedly životní cesty Boženy Němcové?
Je to dlouhá řada míst, která s Martinou Kolínskou v pořadu zmiňujeme - Ratibořice, Chvalkovice, Červený Kostelec, Josefov, Litomyšl, Polná, Praha hned několikrát, Domažlice atd. Ostatně poslechněte si pondělní "Na cestách".
Babička i v katalánštině nebo esperantu
Neméně pestrý seznam nabízí i soupis zemí a jazykových verzí, do kterých byla přeložena Babička Boženy Němcové.
Čtěte také
Vedle celkem běžných jazyků - němčiny, angličtiny nebo španělštiny existuji i unikáty.
Babička se dočkala překladů i do arabštiny, bengálštiny, lužické srbštiny nebo třeba makedonštiny, katalánštiny a také do "umělého" jazyka esperanto.
Mnohé výtisky mají v Muzeu Boženy Němcové v České Skalici vystavené a my vám je přiblížíme s Martinku Zálišovou.
Na mapu vydání Babičky ve světě se můžete podívat i na webu pořadu Na cestách.
V kočárech cestou necestou
Jak ale vlastně cestovala například paní kněžna z Babičky nebo spisovatelka Božena Němcová. Odpověď jsem pro vás hledal u Milana Záliše na Zámku Ratibořice. Kde také jinde než tam, kam Božena Němcová umístila hlavní scény Babičky.
Čtěte také
Téma jsem se opět pokusil navodit překvapením z mého cestovatelského kufříku, který už i z vysílání a fotografií k pořadu Na cestách znáte. Jenomže tentokrát se mi "překvapení" pro Milana Záliše nevešlo - ozdoba na koně, zapřahované do kočárů byla poněkud větší.
Ale povídání o cestování aristokracie - třeba kněžny Zaháňské do Zaháně nebo dlouhých vyprav do Itálie, které panstvu zabíralo hodně času a bylo náročné právě i pro koňská spřežení, rozhodně nepostrádá mnoho pozoruhodných detailů. Včetně podrobností o tom, že i v kočárech existovaly cestovní třídy - ale víc prozrazovat nechci, nechte se překvapit, jaký úděl měli třeba lidé z nejchudší čtvrté třídy v kočárové dopravě.
Takže se vás už těšíme tradičně v pondělí, tentokrát 16.11.2020 v obvyklém čase po 18:00. I když se teď cestovat moc nedá, zveme vás k poslechu pořadu "Na cestách" a putovat budeme na vlnách Českého rozhlasu Hradec Králové a ČRo Pardubice s Boženou Němcovou a její "Babičkou".
Váš Petr Voldán
Související
-
Společnost Boženy Němcové z České Skalice propaguje odkaz slavné spisovatelky i ve Slovinsku
Historii Společnosti Boženy Němcové v České Skalici přibližuje nová výstava, která je k vidění v místním infocentru. Spolek sdružuje zájemce o život a, dílo spisovatelky.
-
V Barunčině škole v České Skalici vás vezmou do časů, kdy do školy chodila Božena Němcová
Každé prázdninové pondělí můžete v 10 hodin dopoledne navštívit Barunčinu školu v České Skalici. Díky folklornímu souboru Barunka se vrátíte do dávných časů.
-
Viktorka už 150 let odpočívá pod symbolickým náhrobkem v Červeném Kostelci
Letos si v Červeném Kostelci připomenou 150 let od úmrtí slavné Viktorky z románu Boženy Němcové Babička. Kde má Viktorka svůj symbolický náhrobek?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.