Cestování světem vlajek aneb Není vlajka jako vlajka, říká novinář a dokumentarista Jan E. Svatoš
Nový rok otevřeme cestováním světem státních vlajek. Tentokrát jsem si do Kavárny Muzea východních Čech v Hradci Králové na veřejnou nahrávku pořadu "Na cestách s Petrem Voldánem" pozval novináře a dokumentaristu Jana E. Svatoše. Ten byl hostem pořadu takřka na den přesně před rokem - 8. ledna 2024 jsme s ním na rozhlasových vlnách putovali Afrikou a zastavili jsme se například i ve Vídni.
Už tehdy jsme se ale domluvili, že v dalším rozhovoru pro naše rozhlasové "cestování" se budeme věnovat jednomu unikátnímu koníčku Jana Eliáše Svatoše.
Čtěte také
Zajímají ho totiž vlajky - nejen ty státní, ale také různých regionů spolků ap. A protože jsme při startu do roku 2025 při příležitosti mnoha státnických projevů mohli vidět třeba na televizních obrazovkách státní vlajky řady zemí světa, bylo téma prvního pořadu v tomto roce jasné.
Jak se ukázalo už při veřejné nahrávce, účastníky nesmírně zaujalo, v mnoha detailech a informacích překvapilo i udivilo, věřím, že zaujme i vás - rozhlasové posluchače…
Vlajka nebo prapor
Při neobyčejném cestování světem za vlajkami odpovíme s Janem E. Svatošem na spoustou otázek.
Dozvíte se třeba, jaký je rozdíl mezi vlajkou a praporem - což často poněkud nepřesně zaměňujeme. Ale ono to není úplně totéž.
Nejstarší i největší
Která země se pyšní tím, že její vlajka je považována za nejstarší na světě? A kde byla k vidění vlajka největší?
Čtěte také
I to vám s hostem pořadu "Na cestách" povíme. Za nejstarší s takřka stejným designem od roku 1219, která byla poprvé použita oficiálně v roce 1625 je považována vlajka Dánska.
Za prvenstvím za největší vlajku je třeba se vydat do Rumunska. Právě tam prezentovali tento státní symbol o neuvěřitelné velikosti tří fotbalových hřišť. Vlajka vážila víc než 5 tun. To ta naše největší, představená ke stému výročí samostatného státu v roce 2018, je ve srovnání s rumunskou se svými 25 kilogramy hmotnosti a rozměrem 18x12 metrů "drobeček".
Obdélníky, ale i čtverce nebo trojúhelníky
Drtivá většina státních vlajek napříč všemi světovými kontinenty má tvar obdélníku.
Existují ale i výjimky. S Janem Eliášem Svatošem se v našem rozhlasovém putování za nimi vydáme například do Švýcarska nebo Vatikánu, kde mají vlajky čtvercové.
Kdežto při slavnostních příležitostech v Nepálu nebo při prezentacích země z jižní Asie v zahraničí vlají naprosto unikátní dva spojené pravoúhlé trojúhelníky. Připomínají polovinu barevného stromečku.
Barvy, zvířata i zbraně
Asi nejčastější barvou na státních vlajkách je červená. A která je nejvzácnější? Fialová - uvidíte ji jen ve třech zemích světa. Když zavítáte do Karibiku, můžete v ostrovním státě Dominika uvidět vlajku, na které je vypodobněn i papoušek amazoňan císařský v přirozených barvách a mezi nimi je i fialová. Tuto pro vlajky tak vzácnou barvu pak používají už jen v El Salvadoru a Nikaragui.
Proč se zrovna fialová řadí k nejméně používaným vám povíme na rozhlasových vlnách. Stejně jako Jan Eliáš Svatoš přidá podrobnosti i k symbolikám na státních vlajkách - jaké kde zobrazují zbraně a kde jsou zase oblíbená zvířata. Mimochodem, je to podle mého hosta v pořadu učiněný "bestiář".
Pirátská, bílá i vlajka EU
Je nepřeberně pohledů na vlajky různých zemí světa a stejně pestré jako tyto státní symboly je i naše úvodní rozhlasové cestování v roce 2025.
Čtěte také
Dostaneme se i vlajce pirátské, v krizových situacích vyvěšované bílé nebo k modré s kruhem dvanácti zlatých hvězd. Ty kupodivu nemají nic společného z počtem zemí v unii.
Zajímavá je například i příhoda o soupeření ve velikosti vlajek na jednáních mezi Severní a Jižní Koreou.
Myslím, že se můžete těšit na pozoruhodné a zase poněkud "jiné" putování světem s hostem Janem Eliášem Svatošem, které vzniklo jako veřejná nahrávka pro pondělní vysílání stanic Český rozhlas Hradec Králové a Český rozhlas Pardubice.
Slyšet nás můžete v pondělí 6. ledna jako obvykle po zprávách v 18:00 nebo si nás najít v audio archivu pořadu "Na cestách s Petrem Voldánem".
Petr Voldán
Milan Baják
Související
-
S vidličkou po světě! Cestovatelská talk show Petra Voldána s foodblogerkou Dagmar Heřtovou
Už podruhé budeme na cestách světem s gastronomickou novinářkou, foodblogerkou, ale i právničkou, kterou jste v pořadu "Na cestách" slyšeli před pěti lety.
-
Lékař bez hranic. S chirurgem Tomášem Šebkem nejen o misích v Afghánistánu, Africe nebo na Haiti
Putovat světem budu tentokrát s doktorem Tomášem Šebkem - lékařem bez hranic - který má za sebou nejen mise na Haiti, v Afghánistánu nebo v Africe.
-
Klíče k životu v Anglii jsem nacházela postupně, říká světová výtvarnice z Čech Míla Fürstová
Poprvé jste slyšeli naše rozhlasové cestování s výtvarnicí Mílou Fürstovou v dubnu. A vyvolalo u vás velice pozitivní, velkou odezvu. Popravdě se ani nedivím.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.