Anglický park u zámku v Krásném Dvoře, oblíbený filmaři, čekají opravy

24. prosinec 2019 13:03

Jako poslední tam letos v červnu natáčel svou pohádku Zdeněk Troška. Zakleté pírko, které se začne promítat v kinech v lednu příštího roku (2020), se točilo v Krásném Dvoře u Podbořan.

Některé záběry jsou právě z rozlehlého anglického parku, který má rozlohu sto hektarů. Přístupný je celoročně. Objekty v něm ale léta chátrají. Otevřít pro turisty se zatím podařilo pouze novogotickou rozhlednu. Jde o jednu z nejstarších rozhleden v Česku. Oprava objektu z roku 1793 stála dvacet milionů korun, velkou část nákladů pokryla dotace z norských fondů.

V příštím roce chce zámek dokončit obnovu nejvýznamnějších částí parku. O dotaci požádal zámek na opravu ptačí voliéry, kamenné lavičky se schody a glorietu. Mezi další stavby v areálu patří čínský pavilon, Goethův pavilon, obelisk, vodopád či poustevníkova rokle.

Barokní zahrada při pohledu ze zámku

Zámek vyhledávají zejména turisté z České republiky. „Roste počet návštěvníků z Německa, turisté přijíždí z Itálie, Španělska, Velké Británie, Nizozemí, Polska či Ruska,“ uvedla Šárka Kovaříková z krásnodvorského zámku. V minulosti si samotný zámek zahrál v řadě filmů, teď si štáby oblíbily park.

Národní investiční plán, který zveřejnila vláda, počítá s opravami samotného zámku. Anglický park je prvním svého druhu v Čechách, založil ho Jan Rudolf Černín.

Rod Černínů z Chudenic příležitostně obýval zámek Krásný Dvůr až do II. světové války. Za okupace využívaly zámek nacistické úřady a chvíli sloužil také jako jedno z rekreačních sídel říšského ministra zahraničí Joachima von Ribbentropa. V květnu 1945 byl tehdejší německý válečný lazaret na zámku vystřídán štábem sovětských vojsk. V 50. letech minulého století se na zámek svážel mobiliář z řad objektů určených k demolici.

Čínský pavilon
Novogotický templ v Krásném Dvoře
Zámek Krásný Dvůr
Spustit audio

Související