Aby nakrájené ovoce nezhnědlo aneb tady pomůže citron, ocet, ale i špetka soli

1. červen 2023

Čerstvé nakrájené ovoce bohužel rychle podléhá oxidaci. Zhnědne a nevypadá lákavě. Jak zabránit hnědnutí rozkrojených jablek, hrušek a banánů? Tím nejznámějším způsobem je pokapání ploch řezu citronovou šťávou.

Pokud ale máte pokrájeného ovoce větší množství nebo jen nechcete, aby ovoce bylo kyselé a mělo výraznou citronovou chuť, stačí ho ponořit na chvilku do misky plné ledové vody se lžící čerstvě vymačkané citronové šťávy.

Stejně dobře ale funguje i ocet, ať už ten klasický nebo třeba jablečný. Účinná je i solná koupel připravená ze studené vody, ve které jste rozmíchali špetku soli. Nemějte obavy, na chuti ovoce to nepoznáte.

Dalším ze způsobů, kdy si ovoce krájíte do ovocného salátu, je následující: ponořit nakrájené kousky do citronové limonády. Nejenže potom ovoce nezhnědne, ale získá navíc příjemně nasládlou a svěží ovocnou chuť.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.