8. března uplynulo 80 let od likvidace tzv. rodinného tábora v terezínském ghettu. Památník Terezín připravil ke smutnému výročí výstavu
Před 80 lety nacisti v Osvětimi zavraždili téměř 3800 mužů, žen a dětí z tzv. terezínského rodinného tábora. Památník v Terezíně si tragickou událost připomíná výstavou s názvem Rodinný tábor Terezín.
Jde o panely s fotografiemi lidí, dokumentů i tábora v Osvětimi. Zobrazuje např. příběh Fredyho Hirsche. Byl to skaut, který se už před válkou věnoval mládeži a tělovýchově. Pro malé vězně v Terezíně a později i v Osvětimi se snažil vymýšlet různé hry, aby alespoň na chvíli nemyslely na to, co se děje. Hirsch zemřel v Osvětimi za nevyjasněných podmínek, říká mluvčí Památníku Terezín, Stanislav Lada: „Byl nalezen mrtvý, měl spáchat sebevraždu, jsou informace o tom, že měl zprávy o chystaném konci, likvidaci toho tábora už dříve a že vlastě neunesl konec těch dětí. A jsou také názory, že byl zabit, protože byl vyzván, aby pomohl zorganizovat povstání v plynových komorách, nakonec k tomu nedošlo, takže jsou kolem té jeho smrti poměrně nejasnost.“
Podobných příběhů výstava nabízí více, včetně například korespondence z Osvětimi.
Ministr kultury Martin Baxa (ODS položil květiny k menoře na terezínském židovském hřbitově a shlédl výstavu. Podle něj je nutné si podobné tragédie neustále připomínat.
Výstava Rodinný tábor Terezín potrvá v Malé pevnosti do konce března. Smutné výročí připomene i zítřejší vzpomínkový večer v Terezíně.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Rusko stupňuje kyberútoky a sabotáže proti Západu. ‚Nenechme se tím zastrašit,‘ doporučuje expert
-
‚Teď, nebo nikdy.‘ Demonstrace v Gruzii pokračují, o Euromajdan ale nejde. Protestujícím chybí vůdce
-
Na svobodu se dostaly i kriminální živly, vysvětluje evakuaci české ambasády v Sýrii ředitel Hladík
-
Deprese láme vůli, nejde o lenost, lidé neumějí prožívat příjemné emoce. Jakých signálů si všímat?