70 vojáků terakotové armády bude poprvé k vidění v Ústeckém kraji

2. říjen 2017
Výstava terakotových vojáků v Karlových Varech

Kopie sošek čínské terakotové armády budou vystaveny od 7. října v mosteckém muzeu. K vidění budou v Ústeckém kraji úplně poprvé. Originály soch totiž nesmějí nikdy opustit Čínu. Sochy vystavené v Mostě jsou tzv. certifikované, tedy velmi věrné kopie. Kromě vojáků uvidíme i sochy koní. Terakotovou armádu objevili archeologové v Číně v 70. letech 20. století. Podle odborníků je to 10. div světa.

„Jsou to sochy v životní velikosti. Máme i repliky válečných vozů, zbraně, a součástí výstavy je i edukativní část, kde je spousta textu,“ láká na výstavu Martin Burda ze společnosti GOVIN, která kopie soch zakoupila a přivezla do Mostu.

Jak říká, jde o nejvěrnější možné kopie: „Certifikovaná kopie terakotového vojáka měří i s podstavcem 180 centimetrů, váží 180 až 200 kilogramů a je vyrobena ze stejného materiálu, jako originál,“ vysvětluje Burda a dodává, že se zájemci budou moci s některými sochami i vyfotit.

Terakotová armáda

8 000 terakotových válečníků objevili archeologové v 70. letech minulého století v podstatě náhodou, při hloubení studny. Nález pochází ze 3. století před naším letopočtem. Vojáci měli střežit hrobku prvního čínského císaře. I proto, si Čína nálezu váží natolik, že jej zakázala vyvézt do zahraničí.

Výstava potrvá v mosteckém Oblastním muzeu do 7. ledna 2018.

autor:Jan Beneš