22. července uplynuly dva roky od začátku lesního požáru v národním parku České Švýcarsko

23. červenec 2024 10:00

Jsou to dva roky, co zachvátil 1 600 hektarů plochy národního parku České Švýcarsko požár, který neměl v dějinách České republiky obdoby. Správa parku od té doby investovala do protipožárních opatření osm milionů korun, a to především do bezpečnostních těžeb okolo obcí. Pořídila také přenosné vodní vaky do každého auta a po území jsou rozmístěné zdroje vody. Strážci i hasiči jsou teď tak na podobnou situaci mnohem lépe připraveni.

Jaroslav Hocko, požární preventista národního parku České Švýcarsko otevírá bednu u Turistického mostu v Kyjovském údolí – je v ní stočená nejnovější „hračka“, která má pomáhat při hašení požáru. „Je to speciálně utvořená plachta, která se umístí do koryta řeky. Dojde k vzedmutí hladiny – to umožní dostatečný odběr vody pro hasičská čerpadla – ať už plovoucí nebo sací,“ vysvětluje.

Vzdouvací přepážku vytvořila speciálně pro správu parku jedna děčínská firma. V terénu budou během brzké doby dvě další.

Správa parku se snaží zajistit, aby se už velký požár v Českém Švýcarsku neopakoval

„Čtvrtá přepážka bude do rezervy – bude ji mít u sebe uloženou náš požární preventista. Máme i dron, který je vybavený termokamerou. Prakticky všichni naši strážci přírody absolvovali školení v létání s tímto dronem,“ přibližuje mluvčí parku Tomáš Salov.

„Budeme jedni z prvních v testovacím režimu zcela automatických dokovacích stanic, kdy si budou ty drony létat samy,“ doplňuje ho Jaroslav Hocko.

„Kdyby se stala stejná situace jako před dvěma lety, určitě jsme na to lépe připraveni,“ dodává ředitel národního parku Petr Kříž a dodává, že v terénu jsou také velkokapacitní vaky s vodou.

Správa parku také vyvinula pro hasiče speciální aplikaci, a kdyby mělo na území parku znovu hořet, jsou nasmlouvané vrtulníky Black Hawk, které by mohly okamžitě vyrazit na pomoc pozemním jednotkám.

Spustit audio

Související