2023: Pod Krušnými horami by mohla vzniknout místo dolů místa k rekreaci
Oddech při rybaření, chytání bronzu na pláži nebo projížďky na lodích nebo kolech. Tak by mohli lidé trávit v roce 2023 volné chvíle u nově vznikajícího jezera Milada na Ústecku. Po mnoha letech, kdy krajina pro Krušnými horami dostávala jednu ránu za druhou, by se mohlo blýskat na lepší časy.
„Tohle jezero, které je mezi dvěma velkými městy by mohlo ideálně sloužit ke sportovnímu vyžití,“ poodhaluje hlavní výhodu jezera Milada starosta Chabařovic Josef Kusebauch z SNK ED.
Právě blízkost Ústí nad Labem a Teplic by mohla obyvatelům těchto měst přinést mnoho příležitostí, jak využít volný čas - a to nejen jízdu na kole nebo na koni.
„Už máme několik potápěčských klubů, které tam chtějí provozovat svojí činnost. Díky bio manipulaci tam máme velmi čistou vodu a dohlednost až 10 metrů, a to potápění poblíž města je atraktivní. Takže než se pojedou potápět lidé k moři, tak se tady můžou vyškolit.“ vysvětluje Kusebauch.
Užitek by navíc nové jezero nepřinášelo jen návštěvníkům, ale mohlo by nabídnout práci místním lidem.
„Ať je to zajištění parkování nebo zajištění různých služeb – lodičky, kemp u Roudníků... V Roudníkách máme problém, že se tam neuživí obchod, ale když tam bude kemp, tak z toho budou těžit i místní lidé,“ komentuje chabařovický starosta Kusebauch.
V Ústeckém kraji to ale nebude jediné místo pro odpočinek. Podobné plány mají také v Mostě na stejnojmenném jezeře. Navíc by na místě původního Mostu mohly vzniknout i rodinné domy.
„Teoreticky je možné, že můžou na těch plochách, které nejsou zasaženy důlní činností, vzniknout i rodinné domky, pokud o to bude zájem,“ vysvětluje jeden z plánů mostecký primátor Vlastimil Vozka ze sdružení Mostečané Mostu.
Chystá se i jakási připomínka původního města, které muselo ustoupit těžbě hnědého uhlí.
„Maketa starého města, abychom mohli porovnávat a pamětníci možná vzpomínat, jak město vypadalo,“ říká Vozka.
I když jezera Most a Milada vznikají na místech bývalých dolů, musíme počítat do budoucna s podobným využitím. Podle ústeckého hejtmana Oldřicha Bubeníčka z KSČM by mohla rekultivovaná území přitáhnout do kraje víc turistů.
„Pokud to bude všechno pokračovat tak, jak to začalo, tak za 10 let se můžou občané těšit, že si Ústecký kraj zachová průmyslový ráz, ale bude tady řada přírodních krás a pokud se těží, tak se také rekultivuje a vedle autodromu a hipodromu tady budou také nová jezera a nové rekreační oblasti,“ věří Bubeníček.
Těžba uhlí ani za 10 let v Ústeckém kraji neskončí. Bude ale pravděpodobně v menším rozsahu než dnes. Kraj už ale určitě nebude vnímaný jen jako krajina se šrámy na své kráse.
Na internetových stránkách www.rozhlas.cz/cesko2023 můžete odhadnout budoucnost i Vy. Denně jeden z vás dostane i dárek: chytré rádio budoucnosti.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka