20. únor: netaktická demise a kytarista Lucie

20. únor 2019

Dnes si vybavíme učivo dějepisu, konkrétně kapitolu „Únor 48“. Nekomunistické strany rozehrály právě 20. února 1948 vysokou hru.

Jejich ministři se rozhodli podat demisi kvůli tomu, že ministr vnitra Václav Nosek odvolal z funkce nekomunistické policejní ředitele a nahradil je komunisty. Tímto krokem chtěli ministři buď donutit komunisty, aby se podřídili vládě, anebo vyvolat krizi, kterou by řešilo jmenování úřednické vlády a vypsání předčasných voleb.

Spoléhali přitom na podporu prezidenta Edvarda Beneše. Jenže, jak se ukázalo, hra to nebyla moc domyšlená – za pouhých 5 dní jsme se vlastně stali komunistickým satelitem. I sám Gottwald prý tenhle krok opozice přivítal. Stálo nás to přes 40 let nesvobody.

A přání k narozeninám? Slaví je kytarista Lucie, Robert Kodym. Je to ten vlasatý, a občas i zarostlý. Kapelu asi netřeba představovat, jejich písničky všichni znáte. Spíš je zajímavé, jak se muzikanti občas nepohodnou, sem tam někoho vyhodí, aby se za nějaký pátek zase sešli. Robertu Kodymovi je dnes 52 let. Gratulujeme!

autor: Petr Beran
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.