13. únor: výročí internetu a Jiří Dědeček

13. únor 2019

Netuším, kde nás právě posloucháte, možná, že čtete článek na našich webových stránkách anebo jste připojeni k internetovému vysílání.

Tohle všechno by vůbec nebylo možné nebýt 13. února 1992.

Právě před 27 lety bylo Česko poprvé připojeno k internetu. Stalo se tak na pražské ČVUT a první linka k nám byla zavedena z německého Linze. Jak už to tak s vynálezy bývá, pravěk internetu psali vojáci. Jeho předchůdce sloužil armádě od roku 1969. Pak se dlouho myslelo, že bude internet využíván k vědeckým účelům, a taky dlouho sloužil jen jako propojení mezi univerzitami. No a podívejte se, kde je dneska. Myslím, že ani největší snílci si nedovedli představit šíři jeho dnešního využití.

I dnes popřejeme k narozeninám. Mě písničkář, překladatel, spisovatel a bůhví co všechno ještě, Jiří Dědeček, poprvé oslovil někdy v 80. letech, kdy vyšla krásná deska se scénkami divadel malých forem. To ještě Jiří Dědeček působil ve dvojici s Janem Burianem. Od té doby ho mám rád. Spoustu zajímavých věcí udělal i u nás v rozhlase a já vám vřele doporučuji přečíst si nějakou jeho knížku. Nudit vás určitě nebude. Jiřímu je dnes 66 let. Hezký den přeje Petr Beran.

autor: Petr Beran
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.