Zlatice: v únoru můžeme provést zmlazovací řez, průklest anebo tvarování korunky
Když zlatice (Forsythia) svými květy obléknou zahrady a parky do žlutých šatů, jakoby se lidé začali víc usmívat. Vysazujeme je jako solitéry, do živých plotů, před skupinu vyšších listnáčů nebo před tmavé jehličnany. A v únoru je můžeme prořezat. Pokračuje Ivan Dvořák z časopisu Zahrádkář:
Zlatice či forzýtie, nesprávně (ale zato vytrvale) jí říkáme zlatý déšť, je dřevinou, která řez a tvarování snáší velmi dobře. A tak můžeme staré keře seříznout až skoro k zemi a nechat je obrazit. Nebo keře probereme, prosvětlíme, aby obrůstaly i od země. Anebo tvarujeme části větví tak, jak se nám líbí. K tomu je dobré mít několik důležitých informací.
Seříznutý keř dobře obráží bujnými výhony. Protože bývají hodně dlouhé, hrozí, že v dešti či za větrného počasí se vylomí od země. Proto nové pruty v červnu, nebo v době, kdy jsou dlouhé přes půl metru, alespoň o 1/5 zakrátíme. Důsledkem bude lepší tvrdnutí dřeva na bázi výhonů, sníží se riziko jejich vylomení. Musíme ale počítat s tím, že v zimě zmlazené keře nepokvetou možná ještě rok po úpravě keře.
Při zimním průklestu odstraňujeme konce výhonů, které mají nasazené květy. Takto ošetřené výhony také v daném roce nepokvetou, ale příští rok budou mít květy na všech nových přírůstcích, prakticky už od země.
Tvarování v zimě přichází v úvahu zase až po dvou třech letech, kdy se v upravených tvarech začnou na postranním obrostu vyvíjet i květní pupeny.
Tvarujeme-li keře a chceme-li, aby příští rok dobře kvetly, děláme tuto práci v době, kdy odkvétají (kdy by odkvetly). Na nových přírůstcích se do konce vegetační doby naindukují květy pro časné jarní kvetení.“
Další rady a zajímavosti si poslechněte v reportáži.
Související
-
Chcete si vypěstovat chilli a jiné pálivé papriky? Je nejvyšší čas vybrat odrůdu a vysévat
Pálivá paprika je pěstitelsky vysoce náročná plodina. Proto ji raději pěstujeme v truhlíku nebo v květináči na okně, na balkoně nebo ve skleníku.
-
Rychlené cibuloviny z květináčů mohou v budoucnu ozdobit zahradu
Rychlené cibuloviny v předvánočním čase zdobily, a možná stále ještě zdobí náš příbytek. Jak bychom o ně měli pečovat? A jak se po odkvětu postarat o cibule?
-
Opadal vám fíkus benjamín? Nezapomínejte ho zásobovat živinami a bude mu to zase slušet
Některým z nás během prosince opadal fíkovník (fíkus) drobnolistý, kterému lidově říkáme benjamín. Je to běžné nebo mu chybí světlo, vláha či živiny? Obrazí zase?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.