Život s cukrovkou. Na dotazy posluchačů odpovídá vedoucí ústeckého diabetologického centra

Naším hostem ve studiu je MUDr. Lucie Radovnická. Bavíme se s ní o životě s diabetem o vánočních svátcích i o tom, jaké léky na toto onemocnění existují.

„Všichni se nás v těchto dnech ptají, jestli si i cukrovkáři mohou na Vánoce dopřát nějaké to cukroví. Odpovídám, že ano, ale nesmí se to přehnat – všechno je to o množství, takže když si třeba dá člověk s diabetem cukroví, měl by se hlídat a pak si dát o to méně salátu,“ shrnuje Lucie Radovnická.

O něco jednodušší oproti těm, co užívají léky, to pak asi mají lidé, kteří si aplikují inzulín. „U perorálních léků se ta dávka navýšit nedá – ti lidé si pak musí dávat větší pozor na to, co sní, a to jídlo pak doplnit třebas nějakou procházkou,“ vysvětluje diabetoložka.

Dozvíte se také o preparátu, který by měl být k dispozici příští rok – čím se od ostatních léků liší a kdo na něj bude mít nárok? Poslechněte si celý rozhovor z přiloženého audiozáznamu.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.