Ženu, která pomohla Teplicím s rozvojem moderního umění, připomíná nový kámen zmizelých
Kameny zmizelých připomínají osudy Židů, kteří za války nepřežili koncentrační tábory. V Teplicích v těchto dnech přibyl další. Na památku ženy, která byla v meziválečných letech významnou osobností teplického kulturního života. Je zasazený v chodníku před domem na křižovatce ulic Juditina a Břetislavova stezka v městské části Na Valech.
Položení památného kamene inicioval Tepličan a patriot František Erbert. „Napadlo mě to z takové té vrozené úcty k výtvarnému umění a k té dámě, která se opravdu před tou válkou nejen o to výtvarné umění ve městě zasadila,“ shrnuje.
František Erbert chtěl upozornit na místo, kde kdysi bydlela profesorka dějin umění Emma Meisel. V roce 1932 založila v teplickém muzeu Sekci pro výtvarné umění.
„V roce 1937 sem dostala autory spolku Mánes, mezi nimi i Fillu, Myslbeka, Švabinského a podobné autory, což tenkrát byl na tu dobu obrovský počin – to se málokomu povedlo. Myslím, že tady v regionu nikomu,“ vysvětluje Erbert.
Propagátorka moderního umění do Teplic přišla v roce 1920. Učila na německém dívčím lyceu a spolupracovala s muzeem.
„Muzeum bylo ve Školní ulici. V roce 1934 byla založena i galerie věnovaná modernímu umění ve zdejší spořitelně,“ připomíná historička Bohuslava Chleborádová, která se činnosti Emmy Meisel dlouhodobě věnuje.
„Když jsem v roce 1981 jako mladý elév přišla z Brna do Teplic, byly v muzejních sbírkách takzvané balíky, které byly určeny k odpisu. Mezi nimi byla i celá sbírka Sekce pro výtvarné umění,“ vzpomíná Chleborádová.
Začala se o osud Emmy Meisel, která zemřela v roce 1942 v Osvětimi, zajímat a zjišťovat další informace. „Prozatím se nedohledal její portrét. Doufám, že se to ještě v Národním archivu podaří,“ dodává historička.
Stolpersteiny mají pietní a morální hodnotu
Stolpersteinů, česky také kamenů zmizelých, je v Teplicích podle předsedy židovské obce Michaela Lichtensteina už 128.
„Je to betonová dlažební kostka, na které je mosazná destička, ve které je gravírovaný nápis osoby, která byla zavražděna. Hodnotu to má pouze tu pietní a morální – aby to někdo zcizil a dal do sběrny, to je nesmysl,“ shrnul Lichtenstein.
Kameny zmizelých jsou taky třeba v Ústí nad Labem, v Lounech, Žatci, Peruci, nově v Krupce a připravují se v Dubí.
Související
-
Geomet bourá nádražní budovu Lesní brána u Teplic. Plánuje tam seřadiště vlaků pro odvoz lithia
Nádraží Lesní brána za pár týdnů zmizí. Nový majitel roky opuštěnou a zničenou budovu bourá. V posledních letech tam přebývali bezdomovci a hromadily se odpadky.
-
Ježíškova vnoučata plní přání 80letému muzikantovi z Teplic – opět může hrát na klarinet
Petr Dvořák hrál v dechovce na saxofon a klarinet. Teď žije v domově pro seniory v Teplicích a k muzice se zase vrací. Od Ježíškových vnoučat si přeje plátky na klarinet.
-
Nákladní vozidla nebudou moct v noci parkovat v dalších částech Teplic
Teplice rozšiřují noční zákazy stání nákladních vozidel do dalších ulic. Od 2. ledna 2025 nezaparkují v městských čtvrtích Nová Ves a Bílá cesta.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Polsko se cítí být na koni a chce být lídrem Evropy, říká zpravodajka k začátku předsednictví v Unii
-
Dva republikáni po poradě s lídry změnili hlasy. Johnson se tak stal šéfem americké sněmovny
-
‚Nechápu, jak tohle může někdo říct.‘ Babiš kritizuje místostarostku z ANO za rasistické vyjádření
-
Slovenská média hledala, kde se nachází Fico. Zřejmě se drží v ústraní v luxusním hotelu ve Vietnamu