Zdeněk Košek – rodák z Duchcova, schizofrenik a výjimečný malíř
Když v roce 1990 ústečtí básníci Martin Vodňanský a Pavel Abrt předpovídali Zdeňku Koškovi, že bude jednou slavný, měli pravdu. Rodák z Duchcova je dnes považován za významného představitele stylu art brut a jeho obrazy jsou ozdobou výstav i soukromých sbírek.
Zdeněk Košek nejdřív pracoval jako sazeč, poté byl výtvarníkem v Domě kultury ROH v Ústí nad Labem. Mnozí si ho pamatují jako autora kresleného humoru. Ilustroval rovněž pro regionální periodika.
Koncem 80. let mu byla diagnostikována schizofrenie. Žil z invalidního důchodu v panelovém domě na ústeckém Skřivánku a mnozí ho považovali za outsidera. Košek byl ve své nemoci přesvědčen, že řídí světové počasí, že svým chováním tvoří mraky, bouřky, tornáda, lijáky i cyklony. Také si myslel, že ho bedlivě pozorují ptáci, co o něm vědí všechno.
Napětí, které ho svíralo i inspirovalo, pak promítal do barev a struktur. Vyučený typograf maloval lidi, schémata, čísla, sídliště i krajiny. Věnoval se kresbě i olejomalbě. Jeho umanutý tvůrčí rukopis je natolik magický a autentický, že když ho svět výtvarného umění objevil, stal se slavným rychleji než mnoho velikánů, o kterých se ve škole učíme.
Zdeněk Košek zemřel v Ústí nad Labem roce 2015 ve věku 66 let. Stalo se tak krátce před výstavou jeho děl v ústeckém muzeu. Jednou napsal, že si začouzené Ústí zaslouží pozornost světa. Toto přání se mu vyplnilo především v jeho vlastním případě.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.