Zázvor - koření i lék
Magistra Ilona Trefná z Podřipského muzea toho ví o koření spoustu - co kde roste nebo se pěstuje, jak se koření dostalo a dostává k nám, co kde roste na našich loukách a zahrádkách. Které koření by doporučila v kuchyni vyzkoušet? Zázvor!
„Mám ráda zázvor – jak ve formě syrové, tak v té sušené... Je to zajímavé koření hlavně na ryby, v kombinaci třeba s hořčicemi ryba získá úplně jinou chuť. Spíš bych zázvor doporučovala na ryby, jako je pangasius nebo pstruh, neřekla bych, že je příliš vhodný na sladkovodní ryby…“ vysvětluje Ilona Trefná.
Zázvor podle čínské medicíny patří k zahřívacím surovinám, a proto je vhodné léčit jím nachlazení. „Pokud si chcete připravit čaj z čerstvého zázvoru, měli byste ho nastrouhat a nechat přejít varem. Uvolní se z něj tak víc látek, než když ho jen přelijete horkou vodou… Vhodným doplňkem k němu je med, protože ten dobře působí na imunitní systém,“ doporučuje Ilona Trefná.
A kde zůstal ten třetí v řadě - citrón? Kombinace zázvorového čaje s medem a citrónem se opravdu hodně užívá, ale pozor - je proti duchu čínských zásad jing a jang. Citrón je totiž, na rozdíl od zázvoru, ochlazující, a tak by jejich účinky působily proti sobě.
Takže - zázvorový čaj jenom s medem a vitamín C dožeňte jindy - třeba v salátovém dresinku.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.