Zastupitelé Žitenic sesadili starostku a místostarostku. Důvodem je i jednání obce o odkupu tamního zámku

19. září 2024 15:30

Zastupitelé Žitenic na Litoměřicku odvolali starostku i místostarostku. Z 11členného zastupitelstva pro jejich sesazen hlasovalo celkem šest zastupitelů z místních částí Skalice a Pohořany. Jedním z důvodů měl být i spor zastupitelů o koupi žitenického zámku.

Návrh na odvolání podal zastupitel Jiří Vachulka z uskupení 1. nezávislí 2022, a to kvůli tomu, že starostka měla jednat za zády zastupitelů. Konkrétně šlo například o rekonstrukci hřišť v místních částech Pohořany a Skalice.

Zastupitelé měli schválit i finance na jejich opravu. Starostka Erna Vaňousková ze sdružení Nabízíme změnu ale údajně tuto stavbu blokovala s tím, že je na projekty zapotřebí stavební povolení.

Jako další důvod uvedl nekomunikativnost úřadu a tím hlavním důvodem jsou podle něj rozdílné názory zastupitelů na koupi tamního zámku. Ze stejných důvodů zastupitelé odvolali také místostarostku Zuzanu Kudrnovou z uskupení Nabízíme změnu.

Novým starostou Žitenic se stal Milan Melcher ze sdružení Nabízíme změnu. Novým místostarostou se pak stal Jiří Vachulka.

Bývalá starostka vidí za svým odvoláním především spor o možnou koupi zámku

Podle dnes již bývalé starostky Erny Vaňouskové jde o množství zástupných problémů a pseudo důvodů. K údajnému blokování opravy hřišť uvedla, že na projekty mohla obec využít dotace. Konzultovala proto realizaci přímo s příslušným stavebním úřadem. Tam se ale dozvěděla, že podle rozměrů uvedených v projektu musí mít plánovaná rekonstrukce stavební povolení. Z oprav tak nakonec letos po neshodách sešlo.

Části zastupitelů se podle ní nelíbí nápad na koupi zámku ani nadcházející referendum, a tak vedení obce raději sesadili.

Spor o žitenický zámek vygradoval letos, kdy se majitel, Královská kolegiální kapitula svatého Petra a Pavla, rozhodl památku nabídnout k prodeji. Cenu barokního zámku ze 17. století stanovili na 24 milionů korun.

420 lidí odkup památky podpořilo peticí, ve které chtěli i vyhlášení referenda. Přesto zastupitelé hlasování nevyhlásili. Podle některých zastupitelů obyvatelé nepředložili smysluplnou koncepci a obec podle nich nemá na odkup dostatek peněz.

Spor o vyhlášení referenda tak rozhodoval až Krajský soud v Ústí nad Labem. Referendum o koupi zámku se tak nakonec bude konat, a to během nadcházejících voleb 20. a 21. září.

Spustit audio

Související