Zámek ve Velkém Březně nabídl prohlídky s ochutnávkou delikates z hraběcí kuchyně

21. duben 2013

Státní zámek ve Velkém Březně na Ústecku nabídl návštěvníkům gurmánskou prohlídku. Včera si tam mohli užít stejnou večeři, kterou kdysi nechal pro hraběte Chotka připravit jeho syn Antonín.

Petite Timbalé a la Talleyrand, pottage lucullus nebo Petite savarin an Kirschwasse. To jsou jen některé delikatesy, které mohli návštěvníci zámku ve Velkém Březně ochutnat.

Názvy to jsou složité – a podle tamního kastelána Miloše Musila napovídají, že se nejedná o všední jídlo.

„To je jídelníček pana hraběte, to znamená, že se nečeká, že každý smrtelník to bude dobře znát. Pochopitelně pan hrabě si jedl velmi dobře, ale v té době tomu také nikdo nerozuměl z okolních lidí,“ říká Musil.

Podobně složité jako názvy jednotlivých jídel bylo i hledání receptů, podle nichž by se dala uvařit.

Například Petite Timbalé a la Talleyrand prý skrývala jedna americká kuchařka z počátku dvacátého století, která se věnovala francouzské kuchyni. „Česky je to Malé poháry podle Talleyranda,“ přibližuje Musil.

Recept na každodenní vaření to zrovna není. „Vezme se telecí maso, spojí se střídkou tmavého chleba a s několika vejci a udělá se těsto. A do toho se dává nádivka,“ popisuje Musil.

Základem nádivky je jemně rozkrájený uzený hovězí jazyk. „K tomu se vezmou filety z vařeného kohouta, zase se velmi jemně rozkrájí, do toho se dají černé lanýže, velmi jemně rozkrájené, a celé se to spojí maďarskou omáčkou,“ doplňuje kastelán velkobřezeneckého zámku.

Podobně složitá byla většina z osmi chodů, například kapoun pečený na způsob bažanta. Jídlo bylo opravdu delikátní, a návštěvníci to patřičně ocenili.

Během roku chce zámek ve Velkém Březně nabídnout i další prohlídky s ochutnávkou delikates. „V létě bude čokoláda a na podzim chceme postní jídla, neboť i pan hrabě držel půst. Těch půstů v roce byla minimálně stovka, takže ta postní kuchařka je velmi bohatá, takže to bude určitě zajímavé,“ uzavírá kastelán Miloš Musil.

autor: bach
Spustit audio