Za to, že dětem ve školních jídelnách nechutná, mohou i rodiče

28. srpen 2015

Kritika se valí na školní jídelny z mnoha stran. Ne vždy je oprávněná. Za to, že děti jídla nejedí a porce nedotčené vrací, mohou i rodiče.

Ve školních jídelnách se vaří podle výživových norem. Existuje takzvaný spotřební koš, který udává potraviny, z kterých mají kuchařky vařit a kolik jich má za měsíc být. Tyto normy nejsou nové, něco už pamatují a mají hodně kritiků.

Jsou ale i jiné názory. Například profesorka Ing. Jana Dostálová, odborná garantka iniciativy Vím, co jím a piju, říká: „Podle mého zásadní změny tento koš nepotřebuje. Spory jsou hlavně o příjem bílkovin. Kvalita bílkovin je různá, takže by se měly konzumovat bílkoviny různé. Řada lidí se ale přiklání k tomu, že by se měly preferovat bílkoviny rostlinné.“

Změnit potraviny ve spotřebním koši jídelen nepomůže

Odpůrci současného spotřebního koše doporučují například zvýšit množství luštěnin ve výživovém koši. Problém je, že děti nejí luštěniny už teď. Pokud bude objem luštěnin v koši zvýšen, kuchařky je budou na jídelníček zařazovat častěji a děti je budou o to častěji vyhazovat.

Možnost, jak tomu zabránit, je například přidávat luštěniny v menším množství do různých jídel - třeba do salátů, a také nabídnout nové, atraktivní recepty a chutná jídla pro děti. Touto cestou se už mnoho školních jídelen vydalo.

Luštěniny - polička ve školní jídelně v Dubé

Existují soutěže o nejlepší školní oběd, kurzy pro školní stravování, Společnost pro výživu pořádá konference pro školní stravování. Citujeme profesorku Dostálovou: „ Pokrmy, které se tam předkládají, jsou opravdové skvosty.“

Děti nejsou z domova zvyklé na zeleninu, ovoce, ani na luštěniny

Samozřejmě všechno je o lidech. Určitě existují i jídelny, ve kterých si nepochutná nikdo. Ale to, co a jak se vaří v jídelnách, je jen jedna strana mince. Druhá je, na co jsou děti zvyklé. A děti často z domova nejsou zvyklé na ovoce, zeleninu, ani luštěniny.

Nejí se to doma, proč by to měly jíst ve škole? Mnoho z nich zná pouze pizzu, hamburger, hranolky a brambůrky... Moc nepomáhá, pokud se nad jídlem ve škole "ofrňují" učitelé. I ti jsou pro děti vzorem.

Druhá cesta, která se tedy nabízí, je osvěta dospělých - co je a není zdravé, žádné složité přepočítávání kalorií a výživových hodnot. Jen pestrá strava, od všeho něco a selský rozum.

Takže než příště začnete kritizovat, jak se vaří ve škole, popřemýšlejte o tom, co jíte doma!

autor: Veronika Dašková
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...

Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka

hurvinek.jpg

3 x Hurvínkovy příhody

Koupit

„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka