Za olympijským ohněm - Den "D-1"

11. březen 2008

Tři cyklisté se vydali na kole ze severočeských Litoměřic až do řecké Olympie. Chtějí být u slavnostního zapálení olympijského ohně, které se odehraje o velikonočním pondělí. Cestuje s nimi i náš reportér David Hertl. Trasu cesty a členy týmu najdete v příloze.

Den "D-1" ... Pondělí, 10. březen 2008

Dnes jsem dostal (ale to je moc silné slovo - bylo mi zapůjčeno) na naší cestu našeho největšího průvodce - zbrusu nového Renaulta Lagunu. Proškolení s technikem prodejny proběhlo rychle, snad ho uklidnilo, že v záplavě aut, která jsem řídil, je kromě Fiatu 600 (toho z roku 1964 - aby bylo jasno) také Renault 5. V práci se se mnou téměř všichni rozloučili s přáním pěkného výletu. Jako by snad jen můj přímý nadřízený (vedoucí zpravodajství) tušil, že jedu hlavně pracovat. Auto dostalo ještě odpoledne nosiče kol. A pak to přišlo: to když Jirka Pilnaj, Standa Egreši a Vláďa Liška (v tomto pořadí...) nanosili do zavazadlového prostoru svoji bagáž. Když jsme sklopili část zadních sedadel, došlo mi, že jde do tuhého - protože moje bágly a několik krabic rozhlasové techniky ještě v autě nebylo. Počasí hlásí meteorologové nevalné. Už je to tak: únor byl teplotně nadprůměrný, ještě dneska teploměr v Ústí nad Labem ukazoval odpoledne 16 stupňů! Od úterý má pršet a foukat vítr. Vítr jihozápadní, tedy přesně v tom směru, kterým pojedeme. Podle Jirky Liknaje fouká takový vítr v České republice statisticky několik dní v roce. Slovy Járy Cimrmana: Lepší počasí jsme si nemohli přát. Snad vítr podle předpovědí v pátek dovane a deště do neděle přejdou. Dívám se na web - prší po celé trase až do Alp, prší v Alpách. V Itálii je (zatím) hezky.

Reportáže z cesty na slavnostní zapálení olympijského ohně poslouchejte na Českém rozhlase Sever každý den v 8:35 a 15:35.

Otázky a pozdravy pro účastníky výpravy za olympijským ohněm pište na olympia@sever.rozhlas.cz.

autor: David Hertl
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.